България изпълнява искането на Европейската комисия за поне 10% междусистемна свързаност на електроенергийните системи в ЕС до 2020 година, съобщават от Министерството на енергетиката. Темата беше дискутирана по време на заседанието на ресорните министри от общността в Люксембург.
Страната ни полага усилия да увеличи преносния капацитет чрез изграждане на допълнителни електропроводи към съседните държави. От ведомството посочват изпълнението на приоритетния за общността коридор Север - Юг, част от който е междусистемният електропровод между подстанциите Марица Изток и Неа Санта в Гърция.
Българският енергиен министър Теменужка Петкова е предложила на своите колеги още един електропровод - между България и Сърбия, да бъде част от списъка с проекти от общностно значение. Това ще допринесе за увеличаване на трансграничния капацитет, ще улесни обмена на електроенергия в региона и ще подобри функционирането на пазарите в двете страни, се посочва още в съобщението.
По време на срещата си енергийните министри дискутираха още целите за енергийните спестявания за ЕС и дали те да бъдат обвързващи за държавите, както и енергийната ефективност на сградите.
Според сега действащите правила страните от ЕС трябва да реализират 20% енергийни спестявания до 2020 година. До 2030 година трябва да достигнат 27%, а в Брюксел обсъждат и по-амбициозна цел от 30% енергийни спестявания до 2030 година. София смята за приемлива целта от 27%, но в дух на компромис е готова да приеме и 30%, но при съобразяване със спецификите на отделните страни.
Министрите изслушаха Европейската комисия относно предстоящите преговори между ЕС и Русия за изграждането на "Северен поток" 2. На срещата в Люксембург не беше взето решение за даване на мандат за преговори, но комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович коментира пред Ройтерс, че идеята се подкрепя от 13 държави в общността, въпреки несъгласието на Германия.