Допълнителни споразумения, сключени през 2005 година, утежняват казуса с т.нар. „американски“ централи в Маришкия басейн. Това обяви пред депутатите енергийният министър Теменужка Петкова.
Инвеститорите в AES Гълъбово и ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3 подписаха договори през 2001 година за изграждане и модернизация на съоръженията. В замяна на направените големи инвестиции, те получиха преференциални условия от държавата.
Те се анализират от Европейската комисия след жалба от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (днес Комисия за енергийно и водно регулиране) за недопустима държавна помощ.
Всъщност едно от сигурните прегрешения на държавата по този казус е, че не е уведомила официално Брюксел за наличието на дългосрочните преференции още при влизането си в Европейския съюз.
По време на парламентарния контрол днес енергийният министър посочи, че в допълнителни споразумения – 9 за AES и 7 за КонтурГлобал, държавата е учредила особен залог върху вземанията и гаранции. Тези договори са били подписани през 2005 г.
Петкова обясни, че от началото на годината е имало няколко технически срещи в Брюксел във връзка с водената процедура и гарантира, че се търси „защитаващо интересите ни решение“.
Двете централи са основна базова мощност и енергийната система не функционира нормално без тях, особено през зимата.
Предсрочно прекратяване на договорите с двете централи би коствало голяма неустойка – от общо 3 млрд. лева, обясни още Петкова. Тя посочи още, че „договорите са перфектни“ и допълни, че договореното намаляване на цената за разполагаемост, което предходното правителство постигна, е пробив.