fallback

Над 535 млн. евро са изхарчени за извеждането на блоковете на АЕЦ "Козлодуй"

Няма да има проблеми при извеждането от експлоатация на работещите в момента пети и шести блок в централата, смятат от ДП РАО

20:45 | 08.06.17 г. 6

Общо 535,5 млн. евро са похарчени в периода 2003 - 2016 г. за извеждане от експлоатация на първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй", съобщи пред журналисти изп. директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Дилян Петров. Той участва в конференцията Булатом, посветена на развитието на ядрената енергетика у нас.

Целият проект по предсрочното извеждане на блоковете ще струва 1,106 млрд. евро, като до 2020 г. са осигурени 731,4 млн. евро - по Международния фонд "Козлодуй" (чрез Европейската банка за възстановяване и развитие) и от националните фондове. Усвоените до този момент средства от българските фондове (за извеждане от експлоатация и за радиоактивни отпадъци) са почти 195,4 млн. евро. Останалите 340 млн. Евро са от ЕБВР. Срокът за изпълнение на работите е скъсен с пет години до 2030 г., обясни още Петров. Най-тежките дейности обаче предстоят - рязането на самите реактори. България пое ангажимент да затвори първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй" в договора за присъединяване към Европейския съюз (ЕС). Подобни действия трябва да предприемат и още две страни - Литва и Словакия. При тях работата обаче много изостава, а и отпуснатите пари са повече. Причината е, че почти всички дейности се възлагат на външни организации и се оскъпяват. България сама подготвя нужните кадри и извършва планираните мерки, което води и до спестяване на средства. От думите на Петров обаче стана ясно, че има недостиг на около 30 млн. евро, който е установен при преоценката на дейностите, извършени досега. Има допълнителна работа, както и мерки, които не са били оценени правилно в началото на проекта, започнат през 2003 г. Такива са например разходите за горивото, което все още се намира в АЕЦ "Козлодуй". Оценката ще бъде извършена до края на лятото и тогава ще стане ясна и точната сума, за която ДП РАО ще настоява пред Европейската комисия. Преоценка на разходите и дейностите се прави на всеки три години, уточни зам.-изпълнителният директор на ДП РАО Маргарита Коркинова. Подобно преразглеждане на плановете вече е правено през 2010 г. и 2013 г.
Предприятието очаква до края на тази година да бъдат премахнати всички съоръжения от машинната зала на първи и втори блок, а до средата на 2019 г. - и на трети и четвърти блок. Към момента са "почистени" 90% от машинната зала. От 2020 г. ще започне извеждането от експлоатация и на реакторите.

През 2016 г. ДП РАО получи лиценз за старта на работата по извеждане от експлоатация и на трети и четвърти блок. Петров коментира още, че в своя експлоатационен срок първите четири блока са натрупали 156 млн. евро за дейности по извеждане от експлоатация. Всяка година АЕЦ "Козлодуй" внася 10,5% от приходите си от продажби във фонда за извеждане от експлоатация, т.е. около 80 млн. лева годишно. От ДП РАО не очакват да има проблем със средствата за затварянето на тези два блока. "Имаме уверение, че те ще работят поне още минимум 20 години", допълни още Петров. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:00 | 13.09.22 г.
fallback