Въпреки възхода на новите технологии Европа още дълго ще разчита на ядрените централи. Това означава и че трябва да бъдат създадени условия за нейното развитие, отчете Юси Виханта от Европейската общност за атомна енергия "Евратом" по време на годишната конференция, посветена на ядрената енергетика, "Булатом".
Той беше категоричен, че в няколко страни се добива природен уран, но обогатяването и другите специфични дейности по производството на ядреното гориво правят само 3-4 компании и конкуренцията е слаба.
Текущото състояние на доставките на ядрено гориво в Европа беше определено от експерта като "удовлетворително", но той препоръча да бъдат потърсени алтернативи, да бъде дадена възможност за конкуренция, за да бъдат избегнати бъдещи проблеми.
Факторите за осигуряване на сигурността на тези доставки са няколко и на първо място трябва да се даде възможност за диверсификация. Русия е основен доставчик на ядрено гориво не само в България, но и в много други европейски страни, отбеляза Виханта. За него това означава, че сме оставили "всички яйца в една кошница".
За да бъде подобрена сигурността на доставките, е необходимо още и самите централи да увеличат запасите си от гориво, смятат в "Евратом". Средно в Европа централите имат гориво за около три години в запас, но различията между страните са големи. В някои държави централите имат допълнително гориво за под година, което в някаква степен увеличава риска.
Виханта препоръча още договорите за доставка на ядрено гориво да бъдат за по-продължителен период, което ще даде по-голяма сигурност.
Макар и днес доставките на ядрено гориво да не са проблемни, в дъргосрочен план трябва да се търсят алтернативи, препоръча експертът. Той посочи за пример, че не се разработват и нови варианти за транспорта на гориво, което също може да окаже влияние върху сигурността на доставките.