Подкрепата за енергийно уязвимите потребители е в основата на моделите за пълната либерализация на енергийния пазар. Но конкретните мерки е трудно да бъдат дефинирани, защото липсва дори единно определение какво всъщност представлява енергийната бедност.
Това коментираха участниците в международна конференция, посветена на предизвикателствата пред енергийния пазар, провела се в София. Организатори са Националната енергийна камара и Институтът за енергиен мениджмънт.
Джилда Аморози от европейската асоциация на енергийната индустрия Eurelectric обясни пред участниците, че разработването на методология на европейско ниво е много трудно, тъй като всяка страна има своите различни условия - климат, състояние на жилищния фонд и т.н.
Ако дефиницията за енергийна уязвимост е по-широка, то тя няма да бъде приложима, ако е по-специализирана - ще бъдат изгубени националните особености, коментира от своя страна експертът от Института за пазарна икономика Калоян Стайков.
Според него липсва и достатъчна информация, която да даде ясна картина за различните аспекти на енергийната бедност.
Стайков посочи проучване на Института "Отворено общество", според което 1,5 млн. души у нас могат да бъдат определени като енергийно бедни. 90% от тях са и доходно бедни, тоест има голямо припокриване на двете категории.
Вътре в самите групи уязвими потребители обаче има съществени различия. Например 45% от домакинствата с един безработен са енергийно бедни, спрямо 25% от домакинствата, в които всички членове работят. Има различия и по отношение на това дали в домакинствата живеят деца, или не.
Или с други думи не може да бъде приложен единен подход за решаването на енергийната бедност, дори и веднъж тя да е идентифицирана, посочи още Стайков.
Той е категоричен, че подходът за решаване на този проблем трябва да бъде изготвен на базата на задълбочени анализи, каквато е практиката във Великобритания.
В крайна сметка решението не е толкова специално подпомагане, насочено за преодоляване на енергийна бедност, а повишаване на доходите на домакинствата като цяло. Това може да стане чрез повишаване на образованието и мерки в подкрепа на заетостта, категоричен е експертът.
Срещу допълнителни такси или специални тарифи за електроенергията в подкрепа на енергийно уязвимите е и Eurelectric. Организацията настоява сметките на потребителите да изразяват възможно най-точно разходите за енергия, определяни на пазарен принцип. Наблюденията показват, че в регулирани пазари няма решение за енергийната бедност, коментира още Джилда Аморози от организацията.
Всяка намеса на пазара е вече една регулация и мерките срещу енергийната бедност през цената всъщност са несъвместими със свободния пазар, коментираха в заключение експертите.