fallback

България ще може да се бори за ТЕЦ-овете с искане на дерогации

В края на миналата седмица Брюксел одобри новите лимити вредни емисии за горивните инсталации

18:24 | 02.05.17 г.
Автор - снимка
Създател

Съществуващи електроцентрали ще могат да се възползват от предвидената възможност за дерогация по чл.15(4) от Директива 2010/75/ЕС, която ще им позволи да спазват по-либерални норми, въпреки гласувания в Брюксел на 28 април 2017 г., документ, определящ нови, по-строги норми за допустими емисии на вредни вещества. 

Това съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Институцията е водещата в преговорите с ЕК по новите правила. По-рано от МОСВ съобщиха, че новите норми за емисиите няма да важат за съществуващите вече горивни инсталации

Сега обаче става ясно, че България ще може да се опита да защити електроцентралите, използващи въглища, сред които са държавната ТЕЦ "Марица Изток" 2 и т.нар. "американски централи", с искане за отлагане на действието на промяната. 

Това означава, че за отделни инсталации компетентният орган – Изпълнителна агенция по околна среда, може да определи по-малко строги норми за допустими емисии, отколкото тези, определени в Заключенията, в случаите предвидени в Закона, обясняват от МОСВ. 

Приетият от комитета по чл.75 от Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността проект на решение ще влезе в сила от датата на публикуването му в Официалния вестник на ЕС за новите производствени мощности и след 4 години за действащитe.

На срещата в края на апрол България гласува против приемането на Заключенията, тъй като счита, че в тях не е отчетена в достатъчна степен спецификата на местните лигнитни въглища от въглищния басейн „Марица Изток“. Против приемането на Заключенията гласуваха още седем страни – Чехия, Полша, Германия, Румъния, Финландия, Словакия и Унгария, но независимо от това документът беше приет с 20 гласа „за“ и 8 „против“.

Редът за предоставяне на дерогации е предвиден в Глава VII, раздел II на Закона за опазване на околната среда при провеждане на процедурите по издаване/преразглеждане и при необходимост актуализиране на комплексните разрешителни.

Дерогацията може да бъде приложена, когато направената оценка за конкретната инсталация покаже, че постигането на новите емисионни нива би довело до разходи, които са несъразмерно високи в сравнение с ползите за околната среда – поради географското положение на съответната инсталация или местните екологични условия или заради техническите характеристики на инсталацията.

Компетентният орган във всички случаи трябва да гарантира, че не се причинява значително замърсяване и се постига висока степен на опазване на околната среда. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:17 | 14.09.22 г.
fallback