fallback

"Газпром" е предложил промяна на входната точка на газа за България

Това може да означава, че България ще загуби ролята си за транзитна на Балканите, смята служебният енергиен министър

14:12 | 27.04.17 г. 11

Промяна на входната точка на газа за България е записано в предложението на "Газпром" по делото, водено от Европейската комисия (ЕК) за злоупотреба с господстващо положение на пазара в Централна и Източна Европа. Това съобщи служебният министър на енергетиката Николай Павлов по време на отчет на действията на служебния кабинет в областта на енергетиката. Според него не е посочено при такъв вариант откъде ще идва газът за страната ни и какви ще бъдат транзитните такси. В допълнение промяната на входната точка може да означава и че България ще загуби ролята си на транзитна държава на Балканите. В предложението на газовия гигант има неясноти и за промяната в цената, обясни още Павлов. Руското предложение предвижда цените да бъдат преразглеждани на всеки 2 години, а искането на българската страна ще бъде преразглеждането да става всяка година. Като цяло предложенията ще освободят пазар. "Свободният пазар не означава по-ниски цени, а избор - на пакетни цени, доставчик", каза служебният министър.

По отношение на страната ни отварянето на пазара дава възможност за диверсификация на търговците, не на маршрутите, посочи още Павлов. Още нещо притеснително в предложението на "Газпром" е търговци от Словакия, Полша и Унгария да имат достъп до входните точки на България, ползвани сега от "Газпром". Достъпът обаче няма да е реципрочен за бълтарски търговци, коментира още министърът. По отоношение на останалите ангажименти те до голяма степен са вписани в договорите на българските дружества с "Газпром". Представители на българските институции ще обсъдят своите притеснения с представители на Главна дирекция "Конкурентоспособност" на ЕК. Становищата по делото вече са подготвени и ще бъдат изпратени в срок, поясниха от енергийното министерство. Павлов посочи още, че в Брюксел се върви към произнасяне по делото без финансова санкция за Газпром за тези нарушения. Това означава, че засегнатите страни няма да имат право на компенсации.

Делото на "Газпром" е едно от сериозните предизвикателства за енергийния сектор през следващите месеци, коментира Николай Павлов в заключение.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:56 | 14.09.22 г.
fallback