Сериозна санкция може да бъде наложена на България по делото, заведено от "Овергаз" за ограничаване на достъпа до мрежите на държавните "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Това коментираха бившите енергийни министри Драгомир Стойнев и Теменужка Петкова в ефира на БНТ.
Петкова посочи, че процедурата в Европейската комисия е на "финалната права". "Дружествата от държавната енергетика са дали своите възражения и аргументи", каза още тя.
Ако решението е в полза на "Овергаз", глобата за Българския енергиен холдинг (БЕХ) ще бъде в размер на до 10% от оборота. Драгомир Стойнев добави, че има опасност и Брюксел да наложи и прехвърляне на собствеността и определи това като "много сериозна санкция".
"Овергаз" се оплака от ограничен достъп до мрежите на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" през 2012 година. Нарушението е съществувало още от 2007 година, но през 2014-2015 година вече е било отстранено. Това е потвърдено и от Европейската комисия.
Драгомир Стойнев призова всички политически партии да бъдат единни, за да убедят ЕК, че нарушението на пазара е премахнато и да не се стига до сериозните санкции.
Двамата коментираха и искането на Прокуратурата да бъде отменено решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за цената на природния газ от 1 април. Теменужка Петкова обясни, че тя се изчислява на базата на ясни параметри, сред които и всички разходи на "Булгаргаз" при формирането й. Според нея Прокуратурата настоява да бъдат проверени именно всички документирани и обосновани разходи на газовата компания.
Драгомир Стойнев пък посочи, че енергийният регулатор предизборно не е позволил повишение на цената на природния газ от 1 януари и това е причината за рязкото повишение сега.
В новата управляваща коалиция все още не са водени разговори кой ще поеме енергийното министерство, каза още Теменужка Петкова.