От 7 април цената на електроенергията се повишава средно с 0,95%, а на парното - с между 17,9% и 25,6%, като единствено заради грешни изчисления в предишен период Топлофикация Плевен ще има пределни цени за услугата си с 37,4% по-високи.
Решението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и отразява повишението на цената на природния газ от 1 април - с 29,6%.
По-скъпият газ увеличава цената на основната суровина за производството на топлоенергия, както и оскъпява произведената по високоефективен способ електроенергия от топлоцентралите. За да отчете поскъпването, КЕВР повиши таксата "Задължения към обществото" с малко над 3% - от 35,77 лева за мегаватчас на 37,02 лева за мегаватчас. Таксата е в еднакъв размер за всички потребители - битови и стопански.
По отношение на парното най-малък ръст на цената ще имат абонатите на "Топлофикация Велико Търново". Абонатите на "Топлофикация - София" ще платят с 22,75% повече, става ясно от съобщението на регулатора.
КЕВР припомня още, че поскъпването на газа се налага заради по-високата цена на алтернативните горива на световните пазари, както и заради по-високата стойност на щатския долар спрямо лева.
Заради тези фактори "Булгаргаз" поиска повишение на цената на газа за крайните потребители.
Решението за поскъпването на газа, парното и топлата вода и електроенергията беше съпроводено с протести пред сградата на КЕВР в столицата. Регулаторът обаче не се отказа от изчисленията си. Комисията получи и подкрепата на служебното правителство, което преди дни заяви категорично, че думата за цената на газа, топлоенергията и електроенергията има единствено енергийния регулатор, а не министерствата или други държавни институции.
Граждански организации вече заявиха, че ще обжалват решението на КЕВР пред Върховния административен съд (ВАС).