fallback

КЕВР: Ако цената на газа не се повиши, "Булгаргаз" ще спре да плаща на "Газпром"

От енергийния регулатор заявиха, че няма да допуснат по-висока цена на тока, за да бъде задържана цената на парното

16:37 | 04.04.17 г. 11

Цената на природния газ трябва да бъде повишена от 1 април и няма никакви основания това решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да бъде отложено или отменено. Повишението е заложено в действащия в момента договор с "Газпром" и ако не бъде отразено от регулатора, "Булгаргаз" има два варианта за реакция - да покрие необходимите средства със заем или да спре да плаща на руската компания, което ще доведе до спирането на газовите доставки.

Това обясниха от КЕВР по време на открито заседание, на което беше обсъдено очакваното повишение на цената на топлофикационните услуги и на тока, произведен по комбиниран способ. Ръстът на цената на топлофикационните услуги, предвиден от работната група на регулатора, е между 17 и 38 на сто, в зависимост от дружествата. За София увеличението ще е от 23 на сто.

Заседанието протече на фона на протести пред сградата на КЕВР. В залата присъстваше и омбудсманът Мая Манолова, която заяви, че е "силно притеснена от шоковото поскъпване на природния газ", което ще доведе и до повишаване на цените на топлофикационните услуги, тока (с под 1% за крайните потребители), а оттам и с "ефекта на доминото" за всички стоки от първа необходимост.

За нея увеличението на газа се прави без аргументи и не се спазва балансът между интересите на гражданите и дружествата, а е изцяло в интерес на енергийните компании.

От гражданските организации, които присъстваха на заседанието на КЕВР, пък обясниха, че са изпратили писмо до президента Румен Радев и служебния министър Огнян Герджиков с искане те да се намесят и да задържат повишаването на цената на газа. Основание за това са водените преговори между Европейската комисия и "Газпром", като очакванията са, че те ще доведат до пазарно определяне на цената на газа за региона, а съответно и до по-ниски цени.

"От 1 април "Газпром" начислява по-високите цени, определени съгласно договора с "Булгаргаз", които "Булгаргаз" трябва да изплаща редовно", каза председателят на КЕВР Иван Иванов. Той допълни, че регулаторът не определя цените, а само проверява дали "Булгаргаз" правилно отразява цената, записана в договора с руския доставчик, курса на щатския долар и цените на алтернативните горива.

"Нито ние можем да въздействаме върху тези фактори, нито министерствата или други институции", каза още Иванов.

От работната група към регулатора поясниха още, че с увеличението на цената на суровината от 1 април се отразява и поскъпването на газа от 1 октомври 2016 г. и от 1 януари 2017 г. В предишните две тримесечия КЕВР не удовлетвори в пълна степен исканията на газовото дружество, защото имаше надвзети приходи, които сега вече са изчерпани.

По време на заседанието и Мая Манолова, и представителите на гражданските организации посочиха, че при цена на газа през първото тримесечие на 2014 г. от 630 лева за 1000 куб. метра парното в София е било с цена от 79,89 лева за мегаватчас. Сега цената на газа е 382,99 лева, а предложението за цената на парното - 79,20 лева.

Омбудсманът каза, че би оправдала тези цифри, ако зад тях стои план за оздравяване на "Топлофикация София". Тя обаче цитира данни, според които загубите на дружеството са относително постоянни - 58 млн. лева през 2014 г., 59 млн. лева през 2015 г. и 40 млн. лева през 2016 г.

"Протекционистичната политика за "Топлофикация София" не дава отражение върху финансовите резултати на дружеството", каза Манолова в заключение.

В работната група на регулатора защитиха изчисленията си, сочейки, че няма пряка корелация между цената на газа и на топлофикационните услуги, защото влияят и много други фактори. Освен това и горивните разходи на топлофикациите се променят в различните месеци.

В допълнение председателят Иван Иванов обясни, че с предишни решения цената на парното е била задържана за сметка на цената на електроенергията, произведена по комбиниран способ. Така потребителите на електроенергия всъщност са подпомагали клиентите на топлофикациите.

По време на обсъждането топлофикационните дружества изразиха опасения, че ще има затруднение с отчета на топломерите във връзка с новата цена на топлофикационните услуги, която ще съвпадне с края на сезона. Иван Иванов беше категоричен, че дружествата ще могат да се справят, припомняйки периоди, в които цената се е променяла на всеки три месеца.

Дружествата настояха и разликата между повишението на цените на електроенергията и топлоенергията да не бъде толкова голяма. Иванов обаче каза, че по този начин се защитават интересите на потребителите и няма да допусне по-висока цена на тока, за да бъде задържана цената на парното.

Окончателните промени ще станат ясни след закрито заседание на 7 април.

Вижте още във видеото на Bulgaria ON AIR:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:56 | 12.09.22 г.
fallback