България и Европа може да имат още един източник на природен газ след 2025 година – от перспективните находища в Средиземно море. Това става ясно от срещата, на която участваха министрите на енергетиката на Италия, Гърция, Кипър и Израел, провела се в Тел Авив, за която съобщава Ройтерс.
Те дискутираха перспективите за изграждането на нов газопровод – EastMed, по който газ от Средиземно море ще може да получава и България. Плановете предвиждат да бъде построен газопровод с обща дължина около 2000 км, водещ началото си от териториалните води на Израел, през Кипър, о. Крит, а оттам към Северна Гърция и Италия.
Именно направлението към Северна Гърция може да захрани и България чрез планираната връзка между Комотини и Стара Загора.
Общата стойност на проекта е към 6 млрд. евро.
Сигналите от Европейската комисия на този етап са за пълна подкрепа на новия газопровод. На разговорите в Тел Авив присъства и енергийният комисар Мигел Ариас Канете, който коментира, че газовите потоци от Средиземно море ще имат жизненоважна роля за Европа през следващото десетилетие.
„ЕК силно подкрепя изграждането на необходимата енергийна инфраструктура и развитието на конкурентен пазар на газ в региона“, каза той, цитиран от пресцентъра на Европейската комисия.
През последните години Израел откри няколко перспективни находища в своите териториални води - „Левиатан“, в което запасите се оценяват на около 500 млрд. куб. метра, „Тамар“ (300 млрд. куб. метра), както и няколко по-малки.
Наблизо е и египетското „Зохр“, определено при своето откриване като дара на фараоните. Египетското находище е едно от най-големите, открити в Средиземно море през последните години. Запасите там се оценяват на около 850 млрд. куб. метра.
В допълнение и Кипър се готви за своята газова революция и енергийни гиганти работят активно в проучванията на териториалните води край острова.