fallback

Окончателно: Газът поскъпва с близо 30% от април

"Булгаргаз" губи около 35 млн. лева от ценовото решение на регулатора за първото тримесечие на 2017 г.

14:49 | 31.03.17 г. 16

Очаквано, цената на природния газ се повишава с 29,6% от 1 април. Решението беше потвърдено по време на закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), провело се по-рано днес. Документът е качен на страницата на регулатора.

Така през второто тримесечие клиентите на "Булгаргаз" ще плащат по 363,21 лева за 1000 куб. метра без акциз, ДДС и такса за пренос (19,73 лева за 1000 куб. м). През първото тримесечие цената на суровината беше 280,21 лева за 1000 куб. метра.

От 1 април ще има и промяна в изчисленията на цената за клиентите на газовото дружество, които не са заявили количества газ в законовия срок - до края на август на предходната година. Те ще плащат допълнително 18,52 лева за 1000 куб. метра. Тази разлика е свързана с по-големите разходи, които "Булгаргаз" прави, за да осигури тези количества извън предварителните търгове за заявяване на капацитет.

На 10 март от обществения доставчик "Булгаргаз" съобщиха на регулатора, че очакват увеличение на цената на газа от 29,7% до 363,43 лева за 1000 куб. метра. Мотивите за това увеличение са по-високата доставна цена от "Газпром Експорт" (с 13% за второто тримесечие) и по-високата стойност на щатския долар на валутните пазари.

Спрямо договора за доставка между "Булгаргаз" и "Газпром Експорт" цената на природния газ се променя на всеки три месеца и тази промяна се утвърждава от регулатора. Един от факторите, които влияят при ценообразуването е цената на алтернативните горива - петрол, която обаче се отразява с известно закъснение (от 6 до 9 месеца) върху цената на природния газ, продаван от руския гигант у нас. 

"Булгаргаз" поиска по-висока цена на газа и за последните три месеца на 2016 година, и за първите три на 2017 година. Тогава регулаторът не удовлетвори в пълна степен тези заявления, посочвайки, че компанията има надвзет приход от 40 млн. лева за цялата 2016 година.

Сега "Булгаргаз" съобщава, че през първите три месеца на годината разходите за доставка на природен газ са се оказали с 40 лева за 1000 куб. метра по-високи от продажната цена. Това е генерирало загуба от над 35 млн. лева за периода.

Увеличението на цената на газа сега се определя като "шоково" от бизнеса и редица граждански организации. То обаче е реално, признаха от КЕВР по време на открито заседание през изминалата седмица. Регулаторът успя да намери единствено грешно изчисление при превалутирането, което спести 0,16 лева от цената на газа.

Надеждата е, че след това увеличение до края на годината да има обективни предпоставки цената на природния газ у нас да намалее. Това може да дойде следствие от водената от Европейската комисия процедура срещу "Газпром" за монополно положение на пазара в Централна и Източна Европа.

От друга страна и развитието на шистовата индустрия в САЩ също подсказва, че мерките за ограничаване на добива, предприети от ОПЕК, могат и да не окажат чакания ефект върху цените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:07 | 14.09.22 г.
fallback