Четирите ТЕЦ-а в комплекса Марица – Изток емитират 80% от националните емисии серен диоксид. Това коментира пред БНР Динка Тодорова, експерт в регионалната екоинспекция.
От 2007 г. в топлоелектрическите централи на комплекса е внедрена система за ранно предизвестяване на атмосферното замърсяване. Тя работи непрекъснато, всеки ден прави две прогнози и се прогнозира разпространението за 48 часа напред на серен и азотен диоксид, също и прах в район с размери 100 на 100 км от Чирпан до Сливен и от Казанлък до Хасково, уточни проф. Христомир Брънзов, директор на НИМХ към БАН и автор на системата, поръчана му по повод големите обгазявания на региона на Стара Загора със серен диоксид.
Чрез системата могат да се вземат превантивни мерки за намаляване на емисиите, каза Динка Тодорова. Тя посочи, че когато централите работят на пълна мощност те излъчват по 5 – 6 т серен диоксид на час. При подходящи атмосферни условия те могат да попаднат в приземния атмосферен слой.
Миналата година екоинспекторите не са разпореждали извеждане на мощности, но са издавали предписания на централите да намалят емисиите, допълни тя.
Проф. Христомир Брънзов допълни, че системата не може да прогнозира 100% всички варианти има. А когато газовете не минават през сероочистките, се подават нулеви стойности към системата и в тези случаи тя „изпуска“ излъчените емисии.
Трябва да се балансира между енергийната система и екологията, а не винаги това е възможно, например в студените януарски дни, коментираха експертите.
В Стара Загора има още една система за ранно предупреждение, която е за самия град, допълни проф. Брънзов.
След като днес Столична община възложи на НИМХ да се разработи система за ранно предупреждение за замърсяване на въздуха в София, той каза, че специалистите ще използват суперкомпютъра на БАН Авитохол. Машината е 389-та в класацията на суперкомпютърните системи в света и дава възможност да се ползват съвременни метеорологични модели.