fallback

Студената вълна повиши потреблението на ток с 11%

Българската енергетика сама е успяла да покрие върховото потребление на електроенергия, показаха данни на енергийното министерство

11:12 | 15.02.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Необичайно студеното време, задържало се повече от месец в региона, се отрази върху потреблението на електроенергия, показват оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за периода до 12 февруари 2017 година.

Според разпространени от бившия енергиен министър Теменужка Петкова данни българската енергетика сама е успяла да покрие върховото потребление, след като и съседните страни спряха износа на електроенергия. 

В най-студените дни на годината потреблението на електроенергия се увеличава с 10,8% до 6,2 млн. мегаватчаса. Това води до увеличаване на производството, но не толкова съществено – в рамките на 1,11% (6,41 млн. мегаватчаса). Основната част от тази електроенергия е произведена от базовите централи (5,68 млн. мегаватчаса).

Производството на базовите централи се увеличава с 4,35%, сочат още данните на ЕСО. Водните централи са произвели 424 хил. мегаватчаса или с 19,7% по-малко спрямо същия период на миналата година.

Водните централи бяха използвани от експертите на ЕСО за покриване на върховото потребление. Централите като цяло обаче не работят ефективно, заради по-ниските от обичайното водни нива в енергийните язовири.

Останалите централи, използващи възобновяеми енергийни източници, също са изпитвали затруднения - натрупаната снежна покривка направи неизползваеми фотоволтаиците, а студът обледи вятърните паркове.

От данните на ЕСО обаче се вижда, че значително се увеличава работата на централите, произвеждащи електроенергия от биомаса. Развитието на този тип централи изостава у нас - към края на 2015 година са инсталирани 56,8 мегавата мощности на биомаса. За сравнение ВЕЦ-овете са 2,3 хил. мегавата, а соларните централи - над 1 хил. мегавата. 

В средата на януари енергийното министерство ограничи износа на електроенергия, за да бъде гарантирано вътрешното потребление. От данните на ЕСО е видно, че от началото на годината до 12 февруари от страната са изнесени 162 хил. мегаватчаса, което е със 77% по-малко спрямо началото на 2016 година.

От 9 февруари износът е възобновен

Тенденцията за свиване на износа обаче се наблюдава през цялата 2016 година. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:20 | 04.09.22 г.
fallback