В Ижорските заводи, част от групата "Обединение машиностроителни заводи", започна процеса по товарене на основната част от оборудването за АЕЦ "Белене", съобщиха от компанията. Оборудването е изработено по силата на договора между НЕК и "Атомстройекспорт", сключен през 2008 година.
През лятото арбитражен съд постанови, че българската страна трябва да плати за произведеното оборудване, а в края на 2016 година беше направено и пълното плащане на оборудването.
От 20 януари в цеховете на Ижорските заводи в морското пристанище на Санкт Петербург се извършва товарене на оборудването - едни корпус на реактор, два компенсатора на налягането, осем хидроакумулатора на системата за аварийно охлаждане на активната зона на реактора, 16 хидроакумулатора на системата за пасивно заливане на активната зона на реактора.
В отделна партида ще бъдат изпратени още един корпус на реактор, два комплекта тръбни възли на главния циркулационен тръбопровод и две приспособления за центровка. Графикът на доставките е съгласуван между "Атомстройекспорт" и НЕК.
От компанията уточняват, че съгласно договора с българската страна са изработени общо два комплекта реакторно оборудване за АЕЦ "Белене", в това число два корпуса на реактори, вътрекорпусни устройства, връхни блокове, компенсатори на налягане и т.н.
Досега произведеното оборудване се съхраняваше в Ижорските заводи. Български експерти направиха инспекция какво е произведено и как е съхранявано преди няколко месеца.
Генералният директор на руската компания Александър Шарапов гарантира, че съхранението на оборудването е било извършено при спазването на всички норми и то съответства на "най-високите стандарти за ядрена безопасност".
Преди дни служебният енергиен министър Николай Павлов коментира, че очаква първият реактор за АЕЦ "Белене" да пристигне у нас през април, а разходите да са за сметка на руската страна. Възстановяване на проекта за втора ядрена централа е част от плановете на БСП за рестарт на икономиката.