Нови обвинения за управлението на енергийната система си размениха министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова и депутати от БСП по време на брифинг в Народното събрание.
Социалистите съобщиха за писмо до енергийното министерство от ръководителя на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Иван Йотов, в което той предупреждава за проблеми, които налагат внос на електроенергия и препоръчва разговор с големи енергийни потребители за преразпределение на потреблението в моменти с върхово натоварване.
В писмото Йотов допълва още, че е уведомил ENTSO-E, европейската организация на електроенергийните системни оператори, че системата у нас е в състояние "на тревога" и резервите ни вече са изчерпани, поясни депутатът от БСП Жельо Бойчев.
Неговият колега Таско Ерменков допълни, че язовирите в страната са на исторически най-ниското си ниво на завиряване и от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) препоръчват НЕК да не използва повече ВЕЦ-овете. Той посочи още, че има проблеми и с резервите от въглища в топлоцентралите.
Енергийният министър Теменужка Петкова обаче беше категорична, че БСП създава изкуствено проблем и паника сред хората, че се готви режим на тока. Според нея електроенергийната система работи стабилно, макар и подложена под голям стрес.
Метеорологичните условия са много тежки - ниски температури за дълъг период и по-суха есен.
Тя обясни, че в момента няма внос на електроенергия, а е ползвана аварийна помощ, която не се окачествява като внос. Процесът по предоставяне на аварийна помощ между съседните страни е непрекъснат и целта е по-ефективно управление на ресурсите.
От БСП посочват, че ЕСО е поискал разрешение за внос на 1 800 мегавата от Сърбия и 700 мегавата от Турция, което окачествяват като кризисно действие на оператора. Бившият енергиен министър, днес депутат от ГЕРБ Делян Добрев обаче уточни, че това е "остатък" от аварийна помощ, която България е предоставяла в миналото на двете страни. Той цитира данни на ЕСО за върховото натоварване и изчисли, че този внос на електроенергия би стигнал за покриване на нуждите на страната за 15 минути.
Добрев беше категоричен, че целта на "аварийната помощ" не е да бъде спасена страната от режим на тока, а по-доброто управление на системата.
За ГЕРБ обвиненията на БСП за проблеми при управлението на енергийната система са свързани с предстоящите избори. Социалистите не посочиха решение на проблема, макар и да са категорични, че сме в кризисна ситуация, а поясниха, че ще предложат друго правителство, което "ще се отрази по-добре на енергетиката".
"За нас е важна истината", допълни още Жельо Бойчев в отговор на въпрос на Делян Добрев какво препоръчват социалистите.
Малко по-късно от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщиха, че очакват двойно по-голям обем от водните запаси от снеготопенето - 783 млн. куб. метра, спрямо 387 млн. куб. метра през пролетта на 2016 година. Това ще осигури достатъчен приток и ще гарантира потреблението, допълват от ведомството.
"В същото време има достатъчно свободен обем във водоемите за поемане на количествата от снеготопенето и пролетното пълноводие", е посочено още в позицията на МОСВ. Язовирите за питейно-битови нужди са пълни в размер на малко над 70% от техните обеми.
* Допълнено с коментар на МОСВ за състоянието на язовирите в страната.
Във видеото можете да видите размяната на реплики между БСП и ГЕРБ в парламента