IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Газовите потоци, които заобиколиха България

Надпреварата кой ще бъде новият център на енергийната карта на Балканите ще бъде решена от газохранилищата

17:00 | 26.12.16 г. 20
<p>
	Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Газохранилищата - важният елемент от плановете за газови хъбове

Гърция не е фиксирала къде физически може да изгради газов хъб, отбеляза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов пред Investor.bg. Засега неофициално в Атина се говори, че това може да бъде Александруполис. Край града ще премине ТАР, а на пристанището трябва да бъде изграден и терминал за втечнен газ.

Но дори и без външните потоци на газ, България има шанса да запази ролята си, благодарение на залежите в Черно море. "Аз считам, че действително Черно море ще се окаже зона, богата на петрол и газ", уверен е Иванов.

И макар и конкуренцията не само между България и Гърция, а донякъде и Турция, да се ожесточава по отношение на газовите доставки, решаващо ще се окаже наличието на газохранилища. Украйна, която в момента е един най-важните транзитни центрове на Европа, има капацитет да съхранява малко над 30 млрд. куб. метра (по данни на "Нафтогаз Украйна") и максимален дневен дебит от хранилищата - 70 млн. куб. метра на ден.

За сравнение, единственото хранилище у нас е с максимален капацитет от около 560 млн. куб. метра. До две години то трябва да бъде разширено, но до максимум 1 млрд. куб. метра. Гърция също има едно хранилище - на терминала за втечнен газ в Ревиатуса, което също е с малък капацитет.

Газовите хранилища са в основата на реализацията на плановете за газоразпределителен център, именно чрез който страните могат да се възползват в пълна степен от преминаващите през територията им газопроводи.

Ситуацията в последните години се промени значително спрямо времето, когато газът се транспортираше основно по газопроводи. Тогава производителите диктуваха всички условия, а потребителите се опитваха да се договорят за доставка. Сега производителите трябва да се съобразят със заявките на своите потребители.

Затова и газовите хранилища добиват важно значение - в тях се нагнетяват по-големи количества през лятото, когато цените на производителите са по-ниски, и се продават през зимата, когато потреблението се повишава, с което се качва и цената. В допълнение, с помощта на хранилищата се гарантира и пиковото потребление при изненадващи ситуации - рязко падане на температурите или технически проблем по газопроводите, и така газовият център ще може да изпълни задълженията си към потребителите.

Или с други думи, последната дума при разпределянето на картите в газовия пасианс още не е казана и шансовете все още са налице. Въпросът е как ще бъдат реализирани, а крайният срок е вече доста кратък - 2020 г.* чука на вратата.

* Русия планира да ограничи до минимум транзита през Украйна от 2020 г. В изпълнение на тази цел "Газпром" активно работи за реализацията на "Турски поток" и "Северен поток" 2. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 6 rate down comment 1
makama
преди 7 години
Вие, сигурно сте пили одеколон, като изпоотровилите се преди месец руснаци в сибир....Кой Вие натрапил българският елит ?Кой ? ако може с факти ?Аз знам доста неща и мога смело да заявя, че единствените които грубо се месят в нашата сържава са господарите от Кремъл. За американците - просто не съществуваме и те се сещат за нас само когато някой български православен владетел забрави с кого какви договори е подписвал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 2
makama
преди 7 години
ДА. Ще копам и шистова газ... и ще търся ! А ВИЕ какво предлагате ? Южен поток с 51 % за Кремъл и плащане както плаща Лукойл - т.е. нищо. АЗ СЪМ БЪЛГАРИН ! А Вие ? Много е лесно човек да бъде саркастичен... Напишете нещо смислено, то може да не ми хареса, но ако има здрав смисъл е все нещо положително. Аз съм живял достатъчно преди 1989-та та да знам как ни управляваха другарите от кремъл и знам и сега как управляват собствения си народ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 2
dakl
преди 7 години
Това е поредното , но едва ли последното, престапление на натрапеният ни от вън политически "елит"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 5
majnata
преди 7 години
Ходи да копаш у Черно море , като откриеш нафта свиркай...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 6
makama
преди 7 години
Господа, извинявам се за многото правописни грешки - бързам.Замислете се !Погледнете търговския баланс на България. Официалният.Той е отрицателен ! Но Защо?Ако не е вноса на газ и нефт, ние се оказваме съвсем не лоша икономика.Не ни трябват никакви газови проекти ! Никави тръби ..Обяснете ми на мен, как Румъния може да добива и покрива нуждите си от нефт и газ, а ние не можем ? Защо те черпят тези суровини от черно море, а ние неможем ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 5
makama
преди 7 години
Намирам написаното в тази стятия за обикновена поръчка на Кремъл и неговите слуги в България. Факт е, че българия отказа да участва в южен поток под натриска на Брюксел. АЗ лично намирам това за добро, най-вече защото се възприемам като европеец, а не като азиатец, било руснак било турчин. Всички други проекти за география. Още повече, че в средиземно море наистина се откриха значителни залежи. Гопспода, АЗ не се ПРОДАВАМ, ЗА НЯКАКВИ ГАЗОВИ ТАКСИ, защото имам дете и трябва да мисля за него. Бил съм в Китай, Виетнам и Русия ! Примитивен робовладелизъм за обикновения човек ! Тук в България се виждат не обикновените руснаци, а тези които имам пари, т.е. 10 % от населението на русия. останалите живеят на самогон и лепило, т.е. няма водка и наркотици. Относно Газ-та. Единственият начин обществото в кратки срокове да започне да живее по-добре е добив на нефт и газ в черно море. Никакви тръби ! само суровина, въпреки че и там поради липса на рафинерии, ще възникне проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 1
majnata
преди 7 години
Ми ето , сега пък си спиш спокоен !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 6
troika
преди 7 години
А защо трябваше да са държавни тръбите? А строителството без търг, за да се намалят разходите за мен и теб? Ти за Пеевски ли мислиш или за себе си? А ако няма достатъчно газ, пак щяхме да връщаме заема. И други проблеми имаше. Вообще, много съмнителна сделка. Съгласен съм с Южен поток, но при други условия, не при такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 7
Ango
преди 7 години
Trojka, не лъжи! За ЮП нашата страна държеше да е собственик на тръбите, руснаците даваха заем за строежа и вноските по него още от първия ден трябваше да са 70% от приходите. Печалба от първия ден!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 22 rate down comment 19
troika
преди 7 години
Не забравяйте, че за Южен поток искаха ние да платим сметката за тръбите, да ги изпълнят фирмите на КОЙ, и то без никаква гаранция за количества (печалби) за България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още