fallback

Цените на балансиращата електроенергия у нас са по-високи от регионалните

Финалното решение за цените на балансиращата енергия ще бъде взето в края на месеца

13:50 | 13.12.16 г.

В България липсва конкурентен пазар на балансираща електроенергия и средните цени са по-високи от регионалните. Това коментираха представителите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) по време на обществено обсъждане на пределните цени за баланс в Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Още в началото на годината енергийният регулатор определи пределните цени на електроенергията за балансиране на пазара - при излишък или недостиг на производството, като мотивът е да бъдат избегнати изкривявания на пазара. Така максималната цена при недостиг на електроенергия е 202 лева за мегаватчас, а при излишък - нула лева.

Доставчиците на балансиращата енергия са няколко производителя - ТЕЦ Марица Изток 2, Контур Глобал Марица Изток 3, AES Гълъбово (ТЕЦ Марица Изток 3), Националната електрическа компания (НЕК), както и доставчиците на т.нар. "студен резерв".

По време на общественото обсъждане в Комисията от ТЕЦ "Марица Изток" 2 настояха за повишаване на пределната цена за доставка на балансираща енергия до 300 лева за мегаватчас. От НЕК пък отново поискаха отрицателни цени при излишък, за да могат да бъдат компенсирани разходите, които прави ПАВЕЦ Чаира. Още при обсъждането на пределните цени в края на 2015 г. от държавната компания поискаха отрицателни цени при излишък на електроенергия

От работната група към КЕВР коментираха, че средната цена за баланс при недостиг не само е по-висока от средната за региона, но за първите десет месеца на годината е много близка до максималната - 180,88 лева за мегаватчас. От доклада на експертите се вижда, че цената при излишък за същия период е 15,19 лева за мегаватчас.

За сравнение, цената за недостиг в Румъния е 116 лева за мегаватчас, а максималните стойности в пиковите часове са съизмерими с тези на българския пазар - между 200 и 220 лева за мегаватчас, сочи още проверката на КЕВР.

От ЕСО предлагат да не бъдат определяни пределни цени при внос на балансираща енергия. Дружеството визира "авариен" внос при недостиг на електроенергия, а от КЕВР се съгласиха, че регулаторът не може да влияя върху цените за баланс в съседните мрежи и регионални пазари.

Финалното решение за цените на балансиращата енергия ще бъде взето в края на месеца, а работната група на регулатора предлага пределните цени да се запазят без промяна и за следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:02 | 14.09.22 г.
fallback