"Росатом" има готовност да разконсервира и покаже произведеното оборудване за АЕЦ "Белене", съобщи пред журналисти в Козлодуй зам.-председателят на руския холдинг Кирил Комаров, пише ТАСС.
След като България изплати задълженията си към компанията, ще може да получи и произведените блокове, стана ясно още от думите му. Комаров беше категоричен, че Арбитражното дело за "Белене" няма да попречи на отношенията между двете страни в областта на ядрената енергетика.
Кирил Комаров е в България по повод приключването на дейностите по договора между АЕЦ „Козлодуй“ и Консорциума, съставен от АО „Русатом Сервиз“, АО „Концерн Росенертоатом“ и Еlectricite de France (EDF) за удължаване на срока на експлоатация на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Произведеното оборудване за АЕЦ "Белене" се съхранява в Ижорските заводи, коментираха преди време от холдинга, и е в добро състояние.
От своя страна българският енергиен министър Теменужка Петкова заяви, че се надява да се разплатим с руската компания до средата на декември.
България беше осъдена да плати изработеното от "Атомстройекспорт", която е част от "Росатом", оборудване за АЕЦ "Белене". Арбитражният съд постанови, че Националната електрическа компания (НЕК) дължи 620 млн. евро. Дневната наказателна лихва за забавянето на плащането е 167 хил. евро.
България обжалва решението на арбитража в частта за наложените лихви, припомни още Петкова и допълни, че Арбитражният съд е одобрил 4 от отправените седем искания за корекции.
АЕЦ "Козлодуй" подписа споразумение с консорцуим за удължаване на срока на експлотация на петия блок в Козлодуй през есента на 2014 година. В началото на тази година беше подписан договор за удължаване на експлоатацията и на шести блок в централата. Сред участниците в проекта е "Русатом Сервиз", част от "Росатом", и "Риск Инженеринг".
Лицензът на пети блок изтича през ноември 2017 година, а на шести - две години по-късно. Българската Агенция за ядрено регулиране (АЯР) трябва да удължи срока за експлоатация на двата блока след като получи документацията от дейностите по удължаване на живота на мощностите.
Запазването на мощностите на централата в експлоатация ще са гаранция за сигурността на енергийната система на България, посочи по време на днешното събитие в Козлодуй Теменужка Петкова, цитирана от РИА Новости.