Работна група в Министерството на енергетиката ще обсъди законодателни промени, целящи да ограничат кражбите на електроенергия.
„Предстои в края на годината да бъдат изготвени промени в Закона за енергетиката, свързани с преминаването към пълна либерализация на електроенергийния пазар у нас. Бихме могли да изготвим и текстове, с които да се разреши проблемът с посегателства срещу енергийни обекти. Те да се разглеждат по бързо производство, а санкциите да са в по-значими размери“, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на дискусия за кражбите на електроенергия. „Заедно с Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще обсъдим увеличение на цената на електроенергията, която ще се плаща от недобросъвестните клиенти. Към момента нарушителите заплащат за три месеца, ще променим този срок на шест“, каза още Петкова, цитирана от пресцентъра на министерството. „Кражбите по електропреносната мрежа касаят всички нас – тази сметка я плащат и битови, и индустриални потребители. Освен това посегателствата срещу обекти от критичната енергийна инфраструктура излагат на риск сигурността на системата“, каза още Петкова.
По време на дискусията трите електроразпределителни дружества представиха статистика за извършените нарушения. През изминалата година в 17 обекта на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД (ЕСО) са извършени посегателства, довели до генерирането на значими загуби.
На форума ЧЕЗ призова да бъдат въведени максимални санкции, включително парични, за кражбите на електроенергия и съоръжения от електроенергийната инфраструктура.
Компанията заяви, че не желае да се облагодетелства в резултат на наказанията и предлага след приспадане на присъщи, признати от регулатора разходи на разпределителното дружество, приходите да бъдат събирани в специален фонд за целеви инвестиции в сектора, за подкрепа на енергийно уязвими потребители или друга кауза, определена от правителството.
„Постигането на реални съществени резултати е възможно единствено чрез по-високи санкции и ефективни присъди“, каза Карел Крал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, информира компанията. Според него съществуващата санкция за кражби на ток в България няма възпиращ ефект. Цената, по която се дотаксува, е само около една трета от цената, която плащат коректните граждани. В допълнение тя се заплаща само за 3 месеца назад, независимо че кражбата може да е продължавала много по-дълго. Вследствие на кражбите се стига до чести аварии, повреждане на електроуреди, отнемане на финансов ресурс, поставя се в опасност сигурността на електрозахранването на институциите – застрашава се националната сигурност, а все по-често се стига до заплаха за човешки животи и смъртни случаи. Ето защо санкциите за посегателствата следва да бъдат адекватни, казват от ЧЕЗ.
6,5 млн. лева са преките щети на трите ЕРП от кражбите на ток за 2015 г. Всеки ден 1150 семейства остават без електричество заради кражби, заяви на дискусията Венелина Гочева, главен редактор на вестник "24 часа", който организира събитието.