Вариантът за построяване на АЕЦ "Белене“ изглежда най-приемлив с оглед минимизиране на загубите. Това коментира енергийният експерт проф. Атанас Тасев пред БНР.
Днес правителството реши НЕК да погаси задължението си по международното арбитражно решение за АЕЦ "Белене" с помощ от държавния бюджет. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че сумата с лихвите в момента е близо 629 млн. евро. Ако не се погаси част от сумата, има съществени рискове за целия сектор, каза още тя.
По повод днешното решение на кабинета Атанас Тасев коментира, че след като България плати изработеното руско оборудване за АЕЦ “Белене“, то става наше. Според него вариантът с продажбата му (какъвто правителството обсъждаше, б. ред.) не е особено ефективен на този етап.Тасев смята, че остават два варианта за оборудването. Първият е да се продължи строителството на площадката на "Белене“, а вторият - оборудването да се използва за 7-и или евентуално 8-и блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй“.
"По-евтиният вариант с капитализация на направеното досега и като зестра в привличането на стратегически инвеститор, естествено, е "Белене“, защото ние влизаме в проекта с около 1,3 млрд. лева", коментира Тасев.
"Направеното досега плюс оборудването, което ако пазарно се експонира без да се говори за продажба, реално вече струва по себестойност и по пазарна оценка двойно. Така че ние влизаме с една съществена зестра в едно бъдещо съвместно предприятие или консорциум", обясни той.