fallback

Семерджиев: Оптимист съм за добива на газ от български собствени източници

Според бившия председател на ДКЕВР перспектива има и не трябва да я омаловажаваме

09:07 | 18.09.16 г.

Оптимист съм за добива на газ от български собствнени източници. Перспектива има и не трябва да я омаловажаваме, защото това влияе на цялата нефто-газова общност, която се интересува много къде са перспективите, за да вложи пари. Това каза енергийният експерт Ангел Семерджиев, бивш председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и бивш изпълнителен директор на „Булгартрансгаз”  в предаването „Клуб Инвестор“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

По повод резултатите от сондажите на блок "Хан Аспарух" Семерджиев заяви, че проучванията подлежат на строга конфиденциалност по много причини и това е характерно за индустрията.

"Ако има някакво голямо откритие, то естествено това би се разбрало, но самите резултати от сондирането трябва да се анализират и да се дадат основанията за следващия сондаж, за продължаване на проучванията", каза той. "Тук най-същественият елемент е да се спази предварителната програма. Това е ролята на държавата - независимо от резултатите, трябва да се направи и следващия сондаж. Ще има и втори сондаж, след който вече може да се говори каква е перспективността на блока".

За мен "Хан Аспарух" е по-перспективният блок, категоричен бе Семерджиев.

"Сега се правят сондирания в дълбокоморската част, което определено е голям успех, защото цената на сонидрането там е много по-висока", добави той. "Първата кампания, която мина още 90-те години, беше съсредоточена по цялото крайбрежие, но нямаше сондиране в дълбокоморската част, каквото има сега". Според експерта това е много важен етап от проучването на нефтогазоносния потенциал на нашата икономическа зона в Черно море и именно затова "силно се надявам, че ще има положителен резултат".

Семерджиев заяви още, че не споделя огромните страхове при използването на шистовия газ, защото така или иначе целият този процес е основан на новите технологии. "Преди 10-15 години дори не бе мислимо да се добива шистов газ. Сега има рискове, но те са преодолими. Трябва да се действа прагматично, а не да се слага клеймо върху този тип добив", добави той.

Цялото видео от разговора и още подобни новини вижте в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:28 | 12.09.22 г.
fallback