Украйна няма да спре да транзитира руски газ. За “Газпром” не е стратегически оправдано да затвори напълно транзита през страната, защото може да го използва по някакъв начин за влияние върху пазара.
Това коментира в предаването “Бизнес старт” на Bloomberg TV Bulgaria председателят на Балканската черноморска петролна и газова асоциация Валентин Кънев.
На енергийната среща във Варна, на която стана ясно, че Европейският съюз (ЕС) е одобрил реализацията на газовия хъб “Балкан”, България е заявила желанието си да развива хъба и е показала готовност за реализацията на газопровода “Южен поток”, подчерта Кънев.
Той обясни функцията и устройството на газовите хъбове в Западна Европа.
"В тях се търгува газ и са изградени на членски принцип, като членовете им купуват и продават газ на заинтересовани страни търговци. Има критерии, че един хъб функционира нормално тогава, когато газът, който се търгува, сменя собствеността си минимум 15 пъти, докато достигне до крайни потребител, а броят на играчите е най-малко 100", коментира той.
Кънев допълни, че не всички хъбове в Западна Европа отговарят на посочените изисквания и затова много от тях се обединяват. Според него в страната може да се създаде минихъб, който да се развие и обедини с най-близкия до него - в Австрия.
Междувременно ръководителят на “Газпром” Алексей Милер коментира, че компанията очаква до дни да започне реализацията на проекта „Турски поток“. Милер се срещна с представители на Турция по време на срещата на Г-20 в Ханджоу, Китай.
“Турция обеща да издаде буквално до дни разрешения за проучвания в турската икономическа зона и на брега в Черно море. Очакваме, че веднага след това „Газпром“ ще може да започне практическа дейност за реализация на “Турски поток”, коментира той.
Москва и Анкара вече преговарят за удължаване на „Турски поток“ до Гърция, допълни Милер в интервю за руската държавна телевизия „Россия 24”, цитиран от БНР.
Можете да видите разговорът с Валентин Кънев във видеото