Енергийната бедност не трябва да се свързва само с либерализацията на енергийния пазар – и в момента има много домакинства, които изпитват затруднения да платят своите сметки за енергия и не получават помощ. Този коментар направи икономистът от Института за пазарна икономика Калоян Стайков пред Bloomberg TV Bulgaria.
Според него домакинствата също трябва да променят своето поведение, ако искаме да се справим с проблема „енергийна бедност“.
Той посочи, че цените на електроенергията у нас са „нереално ниски“, а повечето потребители не си дават сметка за цената на ресурса и без промяна в навиците няма как да се справим с енергийната бедност.
Според икономиста трябва да бъде отпускана помощ на тези домакинства, но тя трябва да е временна, тоест да е насочена към мерки, които да помогнат на хората да излязат от тази бедност.
За Стайков задължително трябва да се дефинира „енергийната бедност“, за да се прецени размерът на този проблем, къде е концентриран той и каква е причината за него. Едва тогава може да се пристъпи и към конкретни мерки за саниране или купуване на енергийно ефективни уреди.
„Ако причината са ниските доходи, тогава някаква помощ за потреблението е рационална“, каза той.
Според Богомил Николов от „Активни потребители“ енергийната бедност у нас се обуславя от няколко фактора и на първо място това са ниските доходи на хората. Сградите у нас не са енергийно ефективни, а и цената на електроенергията също е фактор, който влияе върху енергийната бедност, убеден е той.
Според Николов националната програма за саниране на сградите може да помогне в посока намаляване на енергийната бедност, но фокусът й не е насочен правилно. В момента основен критерий за подкрепа се оказва доколко собствениците са добре организирани при подаването на документацията.
Какво каза още Богомил Николов пред Bloomberg TV Bulgaria можете да видите във видеото