fallback

Прокуратурата е подновила разследването за финансови злоупотреби при АЕЦ Белене

Крайната цена на проекта е почти 10,5 млрд. евро и НЕК не може да си позволи да влезе в такава инвестиция, коментира енергийният министър

10:49 | 22.07.16 г. 7

Прокуратурата е подновила разследването за финансови злоупотреби при проекта за АЕЦ “Белене”. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова в рамките на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос на депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов.

Петкова припомни, че през 2012 г. звеното за противодействие на финансовите и данъчни измами на Софийската градска прокуратура започна производство за престъпления и вреди в особено големи размери. През март миналата година енергийното министерство е получило постановление на Прокуратурата, че производството е прекратено заради липса на престъпление.

Националната електрическа компания (НЕК), министерството и Българският енергиен холдинг (БЕХ) са обжалвали и постановлението е отменено месец по-късно. Така се е стигнало до започването и на ново разследване.

“Всичко е в ръцете на Прокуратурата”, обобщи Петкова в отговор на коментар на Петър Славов, че на всяка цена трябва да се търси отговорност на виновните длъжностни лица за прахосване на публични средства.

Петкова припомни, че Държавната финансова инспекция е открила тежки нарушения при проверките на проекта – и при разходването на бюджета, и при обществените поръчки, заради които беше стартирано и разследването за злоупотреби.

Що се отнася до бъдещето на проекта АЕЦ “Белене”, енергийният министър посочи в отговор на въпрос на депутата Васил Антонов, че то е “в ръцете на всички нас”. Тя призова да се мобилизира експертния потенциал, за да се избере най-доброто решение за България.

Петкова отново обрисува вариантите – НЕК да плати 550-те млн. евро, за които беше осъдена от “Атомстройекстпорт”, както и лихвите – по 167 хил. евро на ден, и след окончателно разплащане да стане собственик на оборудването за централата. Другата възможност е двете дружества съвместно да търсят купувач на оборудването, а третата – проектът да се реализира като частен чрез обособяване на активите и пасивите на централата в дружество, което да се продаде от Агенцията по приватизация.

Най-лошият вариант, според Петкова, е да се плати цялото оборудване, да се отпишат разходите за изграждането на площадката – над 1,4 млрд. лева, и да не се случи нищо.

Тя припомни, че крайната цена на проекта е почти 10,5 млрд. евро и НЕК не може да си позволи да влезе в такава инвестиция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:36 | 12.09.22 г.
fallback