fallback

CEZ заведе арбитражен иск срещу България за "стотици милиони евро"

Компанията се оплаква от невъзможност да защити инвестициите си в България

10:46 | 13.07.16 г. 11

Чешката компания CEZ е подала арбитражен иск срещу България на стойност „стотици милиони евро“, съобщават от компанията. Основание за жалбата е „невъзможността за защита на инвестициите“. До това решение се е стигнало след "множество действия на българските власти", които са в ущърб на компаниите на CEZ в страната. 

“Ситуацията в енергийния сектор е критична и особено що се отнася до ценовите решения на местния регулатор, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията при момента на приватизацията“, е записано още в изявлението.

"Готови сме да защититим нашите инвестиции по всякакъв начин и арбитражният съд е логичната стъпка", посочи Иво Хлавач, отговарящ за външните връзки на CEZ. 

CEZ е в България от 2004 година, когато участва в приватизацията на електроенергийната система. Компанията е доставчик на електроенергия на около 2 млн. битови абонати в района на Западна България. Направените инвестиции в мрежата са в размер на 500 млн. евро.

CEZ е собственик и на ТЕЦ Варна, която обаче затвори врати в началото на 2015 година, тъй като не отговаря на екологичните изисквания на ЕС за работа. Чешката компания не успя да намери средства, за да направи нужните инвестиции в екологична инфраструктура.

Според компанията решенията на енергийния регулатор водят до намаляване на печалбата и дори загуба и слаба ликвидност.

В края на март от компанията поискаха увеличение на цената на електроенергията с 20%, но КЕВР не допусна това. Цената на електроенергията в Западна България остана без промяна от 1 юли, когато започва новият едногодишен регулаторен период в енергетиката.

Ройтерс припомня, че „цената на електроенергията е чувствителна политическа тема в най-бедния член на ЕС“. През 2013 година поскъпването на тока стана причината за падането на първото правителство на Бойко Борисов, допълва агенцията. 

Другите две електроснабдителни компании у нас - EVN и „Енерго-ПРО“ също водят арбитражни дела срещу страната от лятото на  2013 г. Техните искове също са свързани с ценови решения на бившата вече Държавна комисия за енергийното и водно регулиране (ДКЕВР).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:13 | 13.09.22 г.
fallback