Работим по различни варианти след решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и „Атомстройекспорт” във връзка с проекта за АЕЦ ”Белене”. От страна на правителството е налице ясна воля въпросът да се разреши максимално бързо и в интерес на българското общество. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова днес по време на брифинг, цитирана от пресцентъра на ресорното министерство.
Тя призова всички политически партии да обединят своите усилия за намирането на прагматично решение.
„Националната електрическа компания е била защитена адекватно от правна гледна точка. Арбитражният съд в Женева призна иска на руската компания "Атомстройекспорт", свързан със заплащането на реално произведеното оборудване, предназначено за изграждане на атомна централа "Белене", каза министър Петкова. По нейни думи арбитражният съд е решил НЕК ЕАД да плати 553 млн. евро от предявените седем иска от "Атомстройекспорт" на обща стойност от около 1,2 млрд. евро.
„Исковете, които касаят претенции по отношение на ескалация на цената, претенции за неустойки и пропуснати ползи, за разходи, направени извън предмета на договора и за разходи за демобилизация, са отхвърлени от арбитража", допълни енергийният министър.
По отношение на хонорарите на адвокатите по делото Петкова обясни, че техният размер се пресмята на база на изработените часове, определени в рамковото споразумение между Министерството на финансите и правната кантора White and case, определена за процесуален представител на страната ни при арбитражни дела. Петкова подчерта още, че размерът на дължимите лихви по проекта АЕЦ „Белене“ е съгласно законоустановения лихвен процент у нас.
Коментарът й идва в отговор на твърдението на заместник-председателя на АБВ Румен Петков, който заяви, че след решението на арбитражния съд страната ни реално ще заплати не 550 млн. евро, а над 800 млн. евро обезщетения, ако не реализира проекта. В сумата той включва и адвокатски хонорари и командировъчни, непризнати претенции на НЕК и лихви.
Петков заяви, че след решението на арбитража България трябва да построи централата или площадката и проектът да бъдат обявени на търг.
Енергийният министър бе категорична още, че не са били подписвани никакви договори в рамките на посещението на българска делегация в Япония. Визитата е била по покана на компанията Тошиба и на базата на сключен Меморандум между Българския енергиен холдинг и компанията японската корпорация.
По повод заведените от EVN и „Енерго-ПРО“ арбитражни дела срещу страната енергийният министър обясни, че делата са заведени през лятото на 2013 г. и те са свързани с ценови решения на бившата Държавна комисия по енергийното и водно регулиране (ДКЕВР).
„През месец юни бяха депозирани четири заявления по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) от г-н Румен Петков и г-н Драгомир Стефанов. На всички тях Министерството на енергетиката е предоставило исканата информация“, каза министър Петкова. Тя уточни, че МЕ е поискало информация по законоустановения ред от трети лица, заради което е бил удължен срокът за отговор. По думите на Петкова след като бъдат платени таксите, регламентирани в ЗДОИ, информацията може да бъде получена на хартиен носител в енергийното ведомство.