Най-доброто решение за България след арбитража за АЕЦ „Белене“ е да намери на кого да продаде оборудването, за което „Атомстройекспорт“ осъди Националната електрическа компания (НЕК). Това коментира премиерът Бойко Борисов по време на посещение в Дивотинския манастир, цитиран от правителствената пресслужба.
Според него вариант за продажбата на реакторите е Иран. Това обаче може да стане само в сътрудничеството на „Атомстройекспрот“. Премиерът коментира още, че предстои посещение в Техеран в началото на юли.
„Всички други варианти са доста по-сложни в сегашната тежка Студена война, много по-студена и по-опасна, отколкото беше“, каза Борисов.
Той е категоричен, че строителството на руски реактор, когато има санкции на ЕС срещу Русия ще бъде обект на много усложнения , сред които и по отношение на допускането на руските експерти в страната.
Борисов бясни, че е важно да се „уравновеси тонът“ с руската страна и да се проведат прагматични разговори в търсене на най-доброто решение по казуса.
Премиерът посочи още, че не са се сбъднали „най-лошите му предчувствия“ и е предупреждавал за негативното развитие още от 2006 година.
Оборудването, за което арбитражният съд в Женева се произнесе, че страната ни трябва да плати, е поръчано от НЕК в края на 2008 година. Със спирането на проекта за изграждането на втора ядрена централа у нас руската „Атомстройеспрот“ заведе арбитражно дело с искане България да ѝ възстанови 1 млрд. евро – за поръчаното оборудване, както и компенсации. Съдът призна сумата от 550 млн. евро, а руската страна изчислява допълнително още 70 млн. евро лихви, съдебни разходи и адвокатски хонорари.
Бойко Борисов каза още по време на посещението си в Дивотинския манастир, че арбитражният съд е отсъдил България да плати само фактурите за поръчаното оборудване за реакторите в АЕЦ „Белене“, но без глоби и други санкции.