В момента АЕЦ "Козлодуй" не връща отработено ядрено гориво в Русия, стана ясно по време на ядрената конференция "Булатом", провела се в края на миналата седмица във в.к. "Ривиера". Причината за това най-вероятно е финансова, коментира пред журналисти зам.-председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Борислав Станимиров. Той уточни, че централата има право да избере как да управлява отработеното ядрено гориво.
На този етап това, че горивото не се връща в Русия, не представлява проблем за България. То се съхранява в т.нар. "мокро" хранилище в централата. Неговият капацитет е такъв, че в него може да се съхранява отработеното гориво за такъв период от време, че да бъде изградено допълнително сухо хранилище, допълни още Станимиров.
Централата няма финансови средства за извозване на отработеното гориво в Русия, потвърди и директорът на ДП "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Делян Петров. Той обаче предупреди, че именно управлението на високорадиоактивните отпадъци може да бъде проблем за страната ни.
Петров посочи, че България няма съоръжения за обработката и трябва да изпраща отработеното гориво в Русия или друга държава. Оттам пък ще ни изпращат "остъклен" остатък, който ще бъде съхраняван в страната.
До 1989 година договорът с руската страна не е предвиждал връщането на остатъци. След това обаче правилата се променят. В момента има около 180 тона високорадиоактивни остатъци, които трябва да бъдат върнати в България и съхранявани тук. Временно това може да стане в хранилището за сухо съхранение в централата, посочи Петров.
В момента това не стои на дневен ред, но се търси решение за дълбоко геоложко погребване на този отпадък. Геоложката структура в Южна България не е подходяща за това, но в Северозападна България има такива условия, обясни още директорът на ДП РАО.