fallback

200 млн. евро коства извеждането от експлоатация на блоковете в АЕЦ "Козлодуй" досега

Забавянето на строителството на хранилището "Радиана" ще оскъпи проекта с 5-6%, смята директорът на ДП РАО

10:12 | 20.06.16 г. 14

200 млн. евро са изразходвани за извеждане от експлоатация на четирите малки блока в АЕЦ "Козлодуй", съобщи пред журналисти директорът на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Дилян Петров.

Процедурата е към своя край и за четирите блока - почти целите машинни зали са почистени. Реакторите са освободени от допълнителните елементи и са празни, отчете той. Горивото се намира в хранилището на централата.

Предстои реакторите да бъдат разрязани, но преди това ще бъде направено предпроектно проучване с 3D сканиране. На тази база ще бъде определен методът за рязането на реакторите и реакторните площадки, а след това ще стане ясна и цената на проекта.

Прогнозата на Петров е това да струва около 100 млн. евро, а първите дейности по проекта да започнат след 3 години.

Голяма част от проектите за извеждане на блоковете от експлоатация са обезпечени с европейски средства. По Фонд "Козлодуй" ядрената централа е получила 250 млн. евро от първия транш, чиято обща стойност беше 500 млн. евро. Половината от общата сума е отишла за намаляване на ефекта от спирането на първите четири блока в Козлодуй - за енергийна ефективност, саниране и оборудване в "Мини Марица изток".

Последният транш от 190 млн. евро обаче ще бъде използван само за извеждане на блоковете от експлоатация.

Част от оборудването от блоковете е било продадено на унгарската АЕЦ Пакш, а друга - на търгове на Софийската стокова борса. От продажби ДП РАО е набрало 15 млн. лева. Всички елементи предварително са проверени за радиоактивно замърсяване.

Новото ядрено хранилище на площадката "Радиана" се бави повече от година и половина, уточни още Петров. Това ще оскъпи проекта с между 5 и 6%. По-високата цена ще трябва да бъде одобрена на среща на донорите, която ще се проведе на 26 юни.

Изграждането на хранилището е с индикативна стойност 65 млн. евро и в него ще бъдат съхранявани ниско- и среднорадиоактивни отпадъци, сред които от шестте блока в АЕЦ "Козлодуй", както и от хранилището в Нови хан.

Причината да се забави изграждането на хранилището са протестите на еколози. В момента се очаква Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС), след като бяха проведени обществени обсъждания в България и Румъния.

За да бъде намален обемът на отпадъците, които ще бъдат съхранявани от ДП РАО, ще бъде изграден цех за раздробяване. В него ще бъдат рязани металните елементи от площадките и сваляно повърхностно замърсяване (бои и други) от детайлите. Стойността на този проект е 22 млн. евро.

Институционално - тоест с нужната документация и актове, цехът ще бъде приключен до средата на 2017 година.

Друг проект, насочен към намаляването на обема на радиоактивните отпадъци, е плазмотронът. Той също е на финалната права. В плазмотрона ще бъдат изгаряни бетон, пластмаси, стъкла и други, което ще намали 100 пъти обема им. Този отпадък ще бъде "погребван" в хранилище, където ще престои 300 години.

Обектът ще бъде проверен от Европейската комисия през тази седмица и надеждите са до средата на следващата година съоръжението да заработи. Цената му е около 30 млн. евро.

Петров коментира още, че всички оценки за въздействие върху околната среда по проектите на ДП РАО са били обжалвани в съда. "Ние не произвеждаме тези отпадъци, ние се грижим за тяхното съхраняване, да ги погребем екологично", категоричен беше той.

Директорът на ДП РАО посочи, че вече има промяна в политиката при изграждането на нови ядрени мощности. Първо страната ни трябва да докаже, че има капацитет за управлението на радиоактивните отпадъци, за да може да строи нови реактори.

За него проблемът на страната са високорадиоактивните отпадъци, защото нямаме съоръжения за тяхната обработка. По тази причина те трябва да бъдат прехвърляни в Русия или друга държава. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:17 | 12.09.22 г.
fallback