fallback

Б. Манчев: Най-изгодно е да направим и АЕЦ „Белене“, и блок в Козлодуй

Росатом има интерес да построи и експлоатира централата в Белене, а след това да продава част от произведения ток на свободния пазар

13:41 | 16.06.16 г. 32

След решението на Арбитражния съд за България ще е най-изгодно да направи и АЕЦ „Белене“, и нови мощности в АЕЦ „Козлодуй“. Това коментира пред журналисти по време на ядрената конференция „Булатом“ Богомил Манчев, председател на Българския атомен форум и изпълнителен директор на "Риск Инженеринг".

Компанията беше подизпълнител на "Уорли Парсънс", наета да извърши инженерно-архитектурните дейности по втората ни ядрена централа.

Според Манчев България има нужда от нови ядрени мощности и затова е добър вариант да бъдат осъществени и двата проекта, но без да има държавни гаранции и обвързаности с цената на тока, произвеждан от тях.

Изчисленията му показват, че максималната цена на АЕЦ „Белене“ може да бъде 10,5 млрд. евро. Според него цената може да се понижи спрямо първоначалните сметки, защото стойността на рублата е паднала, но всичко е въпрос на преговори с руската страна. Дори и след произнасяне на Арбитражния съд е възможно да се водят преговори между България и Русия за постигане на споразумение по проекта, посочи Манчев.

Цената на централата всъщност ще бъде определена от цената на привлечения капитал за нейното изграждане, уточни още той.

Според него „Росатом“ има интерес да построи и експлоатира централата в Белене, а след това да продава част от произведената електроенергия на свободния пазар. Подобен е принципът на работа в АЕЦ „Акую“ в Турция.

Друг дискутиран вариант за произведеното оборудване за централата е то да бъде препродадено. Богомил Манчев посочи, че единствената възможност е то да бъде продадено на Росатом. В момента в три държави се строят централи със същата технология - в Иран, Индия и Йордания.

Оборудването, предназначено за АЕЦ „Белене“, не може да бъде ползвано за нова мощност в АЕЦ „Козлодуй“, защото процедурата по одобрение и лицензиране ще започне отначало. Технологията е различна и ще трябва ново одобрение - вече не на площадката, а на технологията, обясни Манчев.

Представители на Росатм отказаха коментар за арбитражното дело за АЕЦ „Белене“. Руската корпорация изпрати официално становище, с което изказа своето удовлетворение от решението на съда. От компанията потвърждават сумата от 620 млн. евро, като в нея се включва не само цената на оборудването (550 млн. евро), но и компенсация за лихви, съдебни разходи и адвокатски хонорари.

Тази сутрин стана ясно, че Арбитражният съд в Женева е осъдил България да плати поръчаното, но невзето оборудване на АЕЦ „Белене“. Стойността му е 550 млн. евро.

Строителството на АЕЦ „Белене“ беше спряно с решение на Министерския съвет, а по-късно и потвърдено от Народното събрание. Ако се стигне до размразяване на проекта, решението отново ще трябва да е на кабинета, а парламентът да го одобри.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:15 | 13.09.22 г.
fallback