Частен инвеститор би могъл да спаси вложените да момента пари в АЕЦ Белене. Това мнение изрази в рамките на международната ядрена конференция Булатом Никита Христов от Риск Инженеринг. Той посочи, че със спирането на проекта ограничава възможността за връщането на инвестициите и генерирането на печалба.
В проекта за втора ядрена централа у нас са наляти поне 1 млрд. евро, а има и пропуснати ползи, сред които и за строителните компании, които биха построили централата. Спирането на строителството е оспорено от Русия чрез арбитражен съд. Очакванията са, че резултатът от делото ще стане ясен до седмици.
Христов посочи, че мотивът на българската държава да се откаже от АЕЦ Белене е бил липсата на финанси. Според експерта не е било посочено, че проектът не е икономически изгоден, затова и има шанс вложените средства да бъдат върнати, а пропуснатите ползи - получени.
С продажбата на проекта на частен инвеститор, той ще получи печалбата от работата на централата, но държавата ще си върне инвестицията. Частният инвеститор би купил и произведеното оборудване и така да отпадне делото в арбитражния съд.
Руската страна ни съди именно за поръчаното, но не платено оборудване за централата. Заведеният иск е за 1 млрд. евро, а страната ни от своя страна е завела контраискове в арбитража.
"Нека изчакаме решението на арбитража", призова енергийният министър Теменужка Петкова, помолена да коментира има ли раздвижване около проекта за втора ядрена централа у нас. Тя посочи, че делото тече от доста време, но казусът е много сложен.
Според министъра няма как да има извънсъдебно споразумение по делото, преди съдът да се произнесе по него. Когато има решение, българските власти ще обмислят и стъпките, които да предприемат, каза още Петкова.
Тя отказа да коментира има ли частен интерес към АЕЦ Белене с мотива да бъдат опазени националните интереси на страната.