fallback

Производството на енергийни суровини намалява значително през март

Планов ремонт на производствените мощности свива значително производството на петролни продукти, отчита НСИ

14:42 | 30.05.16 г.

Значително намалява производството на енергийни суровини през март, става ясно от последните данни на Националния статистически институт (НСИ).

С 21,8% на годишна база по-малко са добитите твърди горива в страната, продължава и тенденцията към намаление на добива на природен газ – с 33,3%. От статистиката е видно още и намаляване на производството на петролни продукти, което обаче е продиктувано от планов ремонт на производствените мощности.

През март в страната са добити 1,91 млн. тона въглища, което е с 32,5% по-малко спрямо предходния месец февруари. Доставките на твърди горива също намаляват – с 22,1% спрямо март 2015 година и с 31,5% на месечна база. През третия месец на годината в страната са реализирани продажбите на 2 млн. тона твърди горива.

През март в страната са произведени 3,5 хил. гигаватчаса електроенергия, което представлява намаление от 19,3% на годишна и от 3,8% на месечна база. По-голямата част от тази електроенергия е реализирана в страната – малко над 3 хил. гигватчаса. Доставките на електроенергия растат с 1% през март спрямо февруари, но намаляват с 5,9 на сто спрямо март 2015 година.

Статистиката потвърждава данните на Електроенергийния системен оператор, който от началото на годината отчита непрекъснат спад на износа на електроенергия. В последните месеци вече започва да се свива и производството.

Добивът на природен газ у нас остава минимален – 6 млн. куб. метра, или без промяна спрямо февруари. На годишна база спадът е от 33,3%. Тенденцията за намаляване на местния добив се наблюдава вече втора година. В предишни периоди месечно в страната се добиваха по около 20-25 млн. куб. метра природен газ.

Данните на НСИ показват още и намаление на доставките – с 2,6% спрямо февруари и с 0,7% спрямо предходната година. В страната са реализирани 296 млн. куб. метра природен газ през март.

По отношение на природните продукти НСИ отчита спад от 84,3% (на годишна база) до 26 хил. тона на безоловния бензин и с 61,3% до 70 хил. тона на дизеловото гориво. Доставките също се свиват – с 28% до 36 хил. тона за безоловния бензин и с 3,2% до 153 хил. тона за дизеловото гориво. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:33 | 13.09.22 г.
fallback