fallback

Спешно се търсят допълнителни приходи за Фонда за енергийна сигурност

Българската енергетика е изправена пред нов тежък период, предупреждава парламентарната енергийна комисия

16:02 | 19.05.16 г. 3

Българската енергетика е изправена пред тежки времена и се търсят допълнителни средства за стабилизиране на сектора, коментира депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, един от вносителите на промени в Закона за енергетиката, според които системните оператори също ще дължат вноски във Фонда „Сигурност за електроенергийната система“.

Предложението беше обсъдено по време на заседание на комисията по енергетика към Народното събрание. Промените бяха приети на първо четене с 11 гласа "за", един депутат беше против, а трима се въздържаха. Ако те бъдат одобрени и в пленарната зала, във Фонда 5% от приходите от достъп и пренос на електропреносната и газопреносната мрежа ще внасят Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и "Булгартрансгаз". Според изчисленията на вносителите това ще донесе допълнителни 30 млн. лева.

Николов посочи, че заради ниската цена на природния газ отново са заработили газови електроцентрали в Италия и в Турция, а и гръцката икономика продължава да се свива. Това води до намаляване на цената на тока в региона и до свито търсене на електроенергия, произведена от българските производители.

Другият вносител на промените - Делян Добрев (ГЕРБ) допълни, че в последните месеци се наблюдава непрекъснато намаляване на цената на електроенергията на свободния пазар в страната и в региона. Това ще намали приходите във Фонда, а в същото време по-ниските цени на тока ще увеличат разликата между реалните и преференциалните цени, изтъкна той. 

Включването на системните оператори ще повиши приходите във Фонда, а изчисленията са, че вноските - 17 млн. лева от ЕСО и 13 млн. лева от "Булгартрансгаз", няма да влошат финансовото състояние на дружествата. Те имат големи печалби през миналата година, при това - след отчитане на нуждите им за инвестиции в развитие на мрежата, посочи още Добрев.

Предложението обаче не се хареса на представителите на опозицията, които поискаха в началото на заседанието отлагане на обсъждането, за да бъде изготвена оценка за въздействието върху ЕСО и "Булгартрансгаз" от страна на Министерството на енергетиката.

Драгомир Стойнев (БСП) каза, че със законопроекта с допълнителни такси се облагат независими оператори. Левите депутати бяха категорични, че ще подкрепят подобна идея, само ако вноски ще бъдат налагани за всички оператори, тоест и за електроразпределителните дружества и частните оператори на газовите централи.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ), който също участваше в заседанието, посочи, че включването на някои разпределителни дружества може да предизвика съдебни спорове и изплащането на компенсации.

Стойнев съобщи още, че от началото на седмицата НЕК не натоварва двете частни централи в Маришкия басейн - КонтурГлобал и AES Гълъбово, заради ниската цена на електроенергията в момента.

Магдалена Ташева („Атака“) пък определи законопроекта като лобистки и изключително опасен.

Валери Симеонов (Патриотичен фронт) коментира, че стратегията е сбъркана, защото "се налива вода в пробита каца", но въпреки това ще гласува "за" промяната.

Според Мартин Димитров (Реформаторски блок), ако не бъдат приети предложенията на Николов и Добрев, ще се повиши цената на електроенергията и затова той ще подкрепи предложението.

Председателят на КЕВР Иван Иванов посочи, че липсата на допълнителни средства за Фонда ще наложи повишаването на таксата "Задължения към обществото". "Това ще засегне всеки един потребител", каза още той.

Подкрепа за приемане на промените в енергийния закон се съдържа и в становището на Министерството на енергетиката, представено в залата от зам.-министър Жечо Станков. Той беше категоричен, че допълнителни средства са необходими за компенсиране на разходите за преференциалните цени на някои производители.

Дебатите в комисията на няколко пъти се нажежиха на фона на напускането на управлението от АБВ.

Валери Симеонов отправи критики към председателя на комисията Делян Добрев защо в дневния ред присъстват обсъждания по законопроект на АБВ за нефтопродуктите, при положение, че има внесено предложение за промяна в същия закон. По правило такива предложения се гледат едновременно.

Добрев коментира, че липсват становища по този законопроект, а представителят на АБВ Кирил Цочев предложи отлагане на дискусията по законопроекта. Това беше единодушно прието от депутатите в комисията.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:04 | 13.09.22 г.
fallback