България се кани да реанимира проекта за изграждането на нефтопровода "Бургас - Александруполис" в името на "Южен поток". Това съобщава руското онлайн издание Life (бившето LifeNews, част от медийната група News Media), като се позовава на свои източници в руско-българската междуведомствена комисия по темата за нефтопровода.
Според изданието българската страна се отказва от намерението си да прекрати участието си в проектната компания Trans - Balkan Pipeline. Това реално означава, че проектът може да получи втори шанс. Надеждата на България е срещу тази отстъпка да получи отново възможността за реализацията на "Южен поток", коментира източник на Life в руското енергийно министерство.
Неочакваният отказ на София да излезе от "Бургас - Александруполис" пък ще даде възможност на Москва да заобиколи контролирания от Турция пролив Босфора, през който в момента Русия осъществява износа на петрол и петролни продукти.
Изданието припомня, че през 2007 година Русия, България и Гърция подписаха споразумение за строителството на газопровод с дължина от 285 километра от Бургас до гръцкия Александруполис. Капацитетът на тръбата беше определен на 50 млн. тона годишно. Стойността на проекта се оценяваше на 1,2 млрд. долара.
Година по-късно беше създадена и проектната компания Trans Balkan Pipeline, която трябва да реализира строителството на нефтопровода.
Интересното е, че в нея равни дялове имат руските "Транснефт", "Роснефт", "Газпромнефт" и гръцката Helpe -Thraki. Четирите компании държат общо 51% от проектната компания. Останалите дялове се разпределят между гръцкото правителство (24,5%) и България - чрез Проектната компания за нефтопровода "Бургас - Александруполис".
През 2011 година обаче София реши да прекрати участието си в нефтопровода, който беше част от т.нар. Голям енергиен шлем на президента Георги Първанов. В него влизаха още и АЕЦ "Белене" и "Южен поток" - всичките замразени на този етап.
През лятото на 2015 година обаче Гърция се опита да реанимира проекта "Бургас - Александруполис", пише още руското издание. Досега позицията на финансовото министерство, което е принципал на проектната компания, не се е променяла.
Сега обаче българската страна е оттеглила иска си за излизане от проекта, коментира официално Игор Дьомин, представител на "Транснефт". Сега съдбата на този проект ще зависи от волята на България ,посочва още Life.
Българското финансово министерство е отказало коментар пред руското издание. Опитите на Investor.bg да получи коментар по темата засега също са без успех. Преди седмици обаче правителството увеличи капитала на проектната компания с мотив, че средствата са нужни на дружеството, за да изпълни своите финансови задължения като акционер в Trans Balkan Pipeline.
Периодично в руското медийно пространство се появява информация за възраждане на проекта. Самият енергиен министър на Русия посочи през миналото лято, че страната му е готова да поднови преговорите по нефтопровода с българската страна.