През 2015 година производството на електроенергия расте - с 3,6% спрямо 2014 година до 49,1 тераватчаса. Това е записано в бюлетина на Министерството на енергетиката за състоянието на сектора.
Данните показват, че с 11,9% расте производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и те вече покриват 20,8% от брутното вътрешно потребление. С 11,5% се увеличава и производството на електроенергия от ТЕЦ-овете, а с 80% - от ПАВЕЦ. Намаление обаче има от заводските централи (35,1%) и от ядрената ни централа - с 3,1 на сто.
Данните на енергийното министерство показват още и ръст на потреблението на електроенергия в страната - с 1,8% до 38,6 тераватчаса. Износът представлява 10,6 тераватчаса. Спрямо 2014 година се повишава с 11,2 на сто.
Данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) обаче показват, че от началото на тази година износът на електроенергия се срива - за първото тримесечие спадът е с над 50 на сто.
През миналата година срив има по отношение на местния добив на природен газ. В бюлетина на Министерството на енергетиката е посочено, че добивът е с 53,2% по-малък спрямо предходната 2014 година и вече е 84,7 млн. куб. метра. За сметка на това намаление обаче се увеличава вносът на суровината - с 10,4% до малко над 3 млрд. куб. метра. Вътрешното потребление на газ се увеличава с 10,7 на сто до 2,91 млрд. куб. метра.
Основните потребители на природен газ у нас са химическата индустрия (35% от общото) и енергетиката (31%). Газоразпределителните дружества потребяват 16% от общите количества природен газ.
Данните показват още, че транзитираните количества природен газ през страната намаляват с 9%. Основната причина за това е свитият транзит (с 12%) към Турция.
Основно на внос разчита България и по отношение на петрола и петролните продукти. Една-единствена компания - "Проучване и добив на нефт и газ", добива петрол, но и той намалява с 3,2 на сто.
През миналата година в България са добити общо 35,9 млн. тона въглища, или увеличение от 14,7%. Основно в страната се добиват лигнитни въглища - 33,9%, което представлява увеличение от малко над 16 на сто.
Основният производител е "Мини Марица - изток" - 95,5% от общото производство на лигнитни въглища. Добивът на кафяви въглища се осъществява основно от производителите в Бобовдолския басейн и Пернишкия басейн.
Потреблението на въглища в страната е предимно за производството на електрическа и топлинна енергия - 97,2% от общото. Останалите количества отиват за производство на брикети и за собствени нужди на компаниите, които ги добиват.
От бюлетина на Министерството на енергетиката е видно още, че страната ни е със значително по-ниска енергийна зависимост от средното за ЕС. За това спомагат именно добивът на лигнитни въглища, както и ядрената енергетика. По последни данни на Евростат през 2014 година енергийната зависимост на България е 34,5%, докато за ЕС е 53,4%.
Има значително намаление спрямо данните за 2013 година - тогава енергийната зависимост на страната ни е била 37,7 на сто.
От друга страна обаче данните на Евростат показват, че по показател енергийна интензивност България е на едно от последните места в ЕС. У нас този показател е 448,8 килограма нефтен еквивалент на 1000 евро брутен вътрешен продукт. Средното за общността е 122 килограма нефтен еквивалент на 1000 евро БВП.