Политиката на ниски лихвeни проценти променя поведението на инвестиционните играчи, което крие допълнителни рискове. Това коментира в предаването Investbook по Bloomberg TV Bulgaria президентът на финансово-технологичната компания FinAnalytica Боряна Рачева. Тя ще бъде сред лекторите на Четвъртата годишна конференция за инвестиции и валутна търговия INVESTOR Finance Forum, която ще се проведе на 27 ноември.
Пазарната среда се променя от геополитическата ситуация, която има голямо влияние върху финансовите пазари. Черните лебеди преобладават над белите, заяви Рачева.
Политиката променя начина, по който се държат инвестиционните посредници и фондове, като търсят нови подходи за алфа (да изпреварят пазарната възвращаемост - бел. авт.) и диверсификация на рисковете.
На макро ниво пазарите са по-консолидирани, има очевидна глобализация, а скритите механизми са свързани с поведението на фондовете, поясни Рачева. Преди можеше да се говори за хедж фондове или фондове, които са пасивни. Днес тези граници са размити и това се отразява на динамиката на пазара, смята президентът на FinAnalytica.
Регулаторите налагат нови стандарти за централизиран клиринг и прозрачност на инвестициите и паричните потоци. В определени насоки те ще бъдат ефективни. Но от друга страна инвестиционните фондове търсят начини да постигат целите си с доста сложни стратегии, уж използвайки по-прости и по-прозрачни средства, обясни Рачева. Това въвежда ново ниво на конкуренцията. Има огромна надпревара за таланти и инвестиции в технологии.
Традиционните инвестиционни фондове (като такива, инвестиращи във финансови инструменти с фиксирана доходност, или само в акции) намаляват като пазарна експозиция и все повече има multi-strategy investing, прикрит под една или друга форма или напълно неявен, каза Рачева.
Тя подчерта, че става дума за доста сложни стратегии, покриващи различни пазари, използващи различни деривативи, като тази тенденция обхваща и по-дългосрочни инвеститори като пенсионни фондове.
Инвеститорите започват да гледат не разпределението на портфейлите, а развитието на рисковите фактори. Тоест от asset allocation (преразпределяне на средства – бел. ред.) се преминава към risk-based подход (такъв, базиран на риска – бел. ред.), обясни тя.
Цялото интервю на Дориана Ранкова с Боряна Рачева гледайте във видеото