Началото на учебната година трябва да бъде изтеглено напред, защото е „по-гъвкаво“. Това посочи по Нова телевизия министърът на образованието Николай Денков. Той е наясно, че за това трябва да се убедят и родители, и ученици, и учители.
„Ще го обсъждаме, ще видим коя е най-подходящата дата. Става въпрос за около десетина дни по-рано. Бих предложил учебната година да започва от 5 или 6 септември”, заяви той. Кое е по-важно - септемврийското море или образованието, попита риторично министърът.
Основният фактор за допълнителните почивни дни между сроковете са сигналите, които се получават, че учениците са уморени и имат нужда от почивка, както и учителите, обясни министърът на образованието.
Вчера той обяви, че ще предложи допълнителни почивни дни между двата срока на учебната година - в седмицата от 31 януари до 4 февруари. По този начин учениците ще имат общо девет календарни дни ваканция.
Съображенията му за това предложение са свързани с учебния процес изцяло. „Здравните мерки се вземат от здравното министерство. Ако то реши, че трябва да затвори училищата по-рано, ще го направи. Това е тяхно право, за да запазят здравето”, уточни министърът.
Денков посочи, че ситуацията със заразените ученици е много пъстра. Затова се акцентира на локалния подход. „Средно за страната карантинираните учители са 3,6%. В Благоевград са 8,5%, а в Търговище - 1,08%. Разликата е осем пъти. При карантинираните ученици - средно за страната процентът е 2,58. В Бургас са почти 5%. В Търговище са 0,5%”, каза министърът.
Просветният министър отново потвърди, че оценките за първия срок на учениците могат да бъдат оформени в електронна среда. Няма заповед да бъдат изпитвани присъствено, а досега това било само препоръка. „Тази препоръка беше при спадането на вълната. При положение, че в момента вървим в друга посока - тя вече не е съвсем адекватна, защото създава друго напрежение”, заяви Денков. В момента онлайн учат около 15% от учениците.
През лятото ще се компенсират пропуснатите знания с допълнителни занимания, посочи още Николай Денков и уточни, че до 30 юни малките ученици могат да останат, ако имат нужда от занимания с учителите. А за останалите ще има допълнителни форми - като например "Отново заедно".
Има натрупване на дефицити сред учениците, отчете още просветният министър. Според него това трябва да се компенсира с извънкласните форми за социализация, с допълнителни занимания по спорт, с култура и изкуства.
Министърът коментира и тестването на учениците, посочвайки, че това е една от мерките, която трябва да се прилага. А решението колко пъти седмично децата да се изследват е на Здравното министерство. „Ако имаше тестове за два пъти, трябваше да се тестват два пъти. В момента ги няма. Това не означава, че тестването веднъж е излишно”, каза Денков.
Той допълни, че карантинирането не става след изследването в учебните заведения. „Само за последния един месец броят на положителните тестове в училищата се е увеличил 10 пъти почти. Това показва, че те са започнали да хващат вълната”, каза още министърът.