Министърът на образованието Николай Денков няма еднозначен отговор дали би останал на поста в бъдещо редовно правителство. За него ключови са поставените приоритети и задачи, които ще трябва да се изпълняват.
„С Кирил Петков и Асен Василев винаги сме имали чудесни контакти, но когато става дума и за коалиционни преговори, там вече стоят други въпроси”, посочи Денков, цитиран от Нова телевизия.
Той допълни, че като анонс за разговорите с коалиционните партньори, които предстоят, е чул, че първо трябва да се обсъдят темите, приоритетите и тогава да се види кой може да ги изпълни.
„Нямам проблем да работя в екип с Кирил Петков и Асен Василев. Бих приел, ако задачите и приоритетите са правилно поставени”, заяви пред журналисти в Министерския съвет служебният министър на образованието и науката в отговор на въпрос дали би приел да стане министър на образованието в следващ редовен кабинет.
„Нека видим какви ще са темите. За мен това в момента не стои като тема изобщо. Представете си, че приоритетите, които коалиционните партньори сложат, не са тези, които аз смятам за правилни”, коментира Денков. Той подчерта, че неговата сила е в това, че е експерт в науката и висшето образование.
По отношение на тестовете за коронавирус и връщането на децата в училище Денков каза, че в цялата училищна система трябва да има съгласие между учители, директори и родители, за да се случат планираните промени.
„Така стана за учениците от първи до четвърти клас, когато учители и родители се разбраха за най-доброто решение. Сега социалните партньори имат своите резерви, затова продължаваме да обсъждаме всякакви варианти, като основният принцип е ясен - приоритет са първи-четвърти клас”, подчерта министърът. Той информира, че за тях тестове има, осигурени са до края на следващата седмица.
По думите на Николай Денков за големите ученици, когато се появят тестове в складовете, те веднага ще бъдат разпределени в училищата. „Няма ги в момента в складовете и ги няма най-вече, защото на дистрибуторите им трябва време да осигурят необходимите бройки”, каза Денков.
Според него въпросът не е в средствата, защото такива има. „След като вече се опарихме един-два пъти, докато не видя тестовете в склада, никакви планове не можем да направим. За сметка на това организацията е такава, че в деня, в който се появят тестовете, на следващия те са вече във всички училища”, уточни служебният министър на образованието.
МОН очаква нови доставки на безплатни тестове за по-големите ученици, за да могат и те отново да влязат в клас при безопасни условия. Паралелно с това се подготвят промени в Насоките за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, които ще регламентират връщането в училище на учениците от V до XII клас.