През 2020 година 9,2% от населението в ЕС на възраст между 25 и 64 години са участвали в обучение за поне четири седмици, показват данните на Евростат. Спрямо миналата година има намаление от 1,6 процентни пункта. Това понижение е свързано с пандемията от коронавируса, която намали броя на провежданите курсове и обучения.
Обучението през целия живот е важна част от стратегията за поддържането на квалификацията на работната сила. Но данните на Евростат за България не са много оптимистични - страната ни е на дъното в класацията като през миналата година едва 1,6% от хората в тази възрастова група са участвали в някакъв вид обучение.
Източник: Евростат
След нас е само Румъния с 1% ангажирани с допълнителни курсове възрастни хора.
На обратния полюс са Швеция и Финландия, където почти 30% от хората във възрастовата група 25-64 години са участвали в някакъв вид дейност за допълнителна квалификация през миналата година.
Данните на Евростат показват още, че като цяло жените имат по-голямо желание да участват в подобни курсове. Изключение са само Чехия, Германия, Гърция и Кипър. Най-голяма е разликата между половете в Швеция - жените са с 13,6 процентни пункта повече спрямо мъжете при участието в програми за учене през целия живот.
В България жените също са повече, но разликата е минимална - 0,3 процентни пункта.
Любопитен факт е, че хората с по-високо образование имат повече желание и реално участват по-често в допълнителни курсове за обучение. 64,5% от всички участващи в допълнителни обучителни програми през 2016 година, са били с висше образование. Подобно е съотношението и в България - над 66% от участвалите в курсове са висшисти.
33,7% от курсовете за допълнителна квалификация в ЕС се предлагат от работодателите. Най-голям е процентът в България - над 2/3 от тях са инициатива на работодателите, показва още статистиката.