Училищата и детските градини изглеждат идеалната среда за разпространението на коронавируса - голяма група от хора, близки контакти и затворени пространства през по-голямата част от времето. Но заразата се установява в много по-малък процент сред децата, отколкото сред възрастните, пише сп. Nature.
Изглежда, че при тях заболяването е последица, а не първопричина, коментира епидемиологът Валтер Хаас от германския институт "Роберт Кох".
Изследванията през лятото показаха, че училищата и детските градини могат да отворят врати безопасно при ниско разпространение на вируса. Последните седмици обаче показват, че това е така и при масово разпространение на COVID.
През септември в Италия отвориха повече от 65 хил. училища. Четири седмици по-късно, когато втората вълна в страната вече набираше сила, само в 1 212 от тях бяха регистрирани случаи на коронавирус, като в 93% от случаите става въпрос за единичен случай. Само една гимназия се е оказала клъстър на повече от 10 заразени души.
В САЩ заразяването върви с равномерни темпове от пролетта насам, повечето училища отвориха врати през август, като броят на заразените деца всъщност намалява, а не се увеличава, пише още изданието. Не е ясно и как всъщност се заразяват децата - в училище или заради неспазването на мерки и отварянето на икономиката.
Според първоначални данни от проучванията децата, особено на възраст под 12-14 години, не са податливи на инфекцията, както са възрастните. А заразените на възраст под 5 години почти не предават инфекцията на друг, обяснява Валтер Хаас, позовавайки се на анализите от германските учебни заведения.
Същото се отнася и за възрастовата група от 6 до 10 години - броят на заразените е много по-малък в тази група спрямо по-големите ученици и възрастните, работещи в училище.
Честотата на заразяване се увеличава с възрастта
Според проучването на "Роберт Кох" честотата на заразяване се повишава с възрастта и когато броят на болните в даден регион започне да се повишава, учителите и тийнейджърите трябва да започнат да носят маски, или да учат дистанционно.
Подобни данни има и в други държави. В САЩ проучване в 200 хил. училища в 47 американски щата показва, че сред учениците на възраст 12-17 години има повече заразени, отколкото във възрастовата група 5 - 11 години.
Механизмът на заразяване при и от децата не е съвсем ясен, но има хипотеза, че детските бели дробове са по-малки и не могат да отделят толкова аерозоли, колкото възрастен. Според Хаас това се наблюдава и при болни от туберкулоза.
Но при туберкулозата болестта се развива в белите дробове, а при COVID - в горните дихателни пътища и "въпросът е озадачаващ", коментира още германският епидемиолог.
Другото възможно обяснение е, че заразените деца в повечето случаи са безсимптомни и това ограничава разпространението.
Няма вариант за нулево предаване или нулев риск от предаване, коментира Фиона Русел, педиатър от Университета в Мелбърн, която проучва развитието на болестта в училищата в Австралия. Според нея обаче рискът за предаване на коронавируса в училище е малък, особено и ако разпространението в общността не е голямо.