fallback

Комбинация от възможности връща все повече млади българи у нас

Бизнес развитието и маркетингът най-много интересуват кандидатите, посочва Юлия Димитрова, оперативен мениджър и член на управителния съвет на организацията „Тук-Там"

11:37 | 16.06.20 г. 6

Много хора, които са се завърнали в България, са намерили мечтаната кариерна реализация у нас. Често причините за завръщането са лични, но обикновено те са просто комбинация към останалите възможности, които ги очакват тук. Това мнение в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „Смарт час" изрази Юлия Димитрова, оперативен мениджър и член на управителния съвет на организацията „Тук-Там".

По думите й много от тях реализират идеите си и инвестират в нашата страна.

„Кариерното сдружение помага по различни начини на тези, които искат да се върнат, както и на всички по света, които искат да останат свързани със страната ни", посочи тя.

Юлия Димитрова обясни, че „Тук-Там" организира събития, на които кандидати могат да се срещнат с работодатели. Освен това организацията публикува обяви и дава възможности за стипендии на хора, които искат да учат в чужбина.

„На 17 септември ще се проведе първото голямо събитие „Кариерен Кошер“, което ще срещне над 1500 кандидати с над 50 работодатели в България", информира оперативният мениджър на „Тук-Там". Плановете предвиждат тази година да се разшири обхватът, като акцентът ще е върху образователния елемент.

От „Тук-Там" ще дават информация с практическа насоченост за всички, които се връщат в България как по-лесно да се ориентират в обстановката, а това ще направят с помощта на експерти, които да дават ценни съвети.

Според Юлия Димитрова бизнес развитието и маркетингът най-много интересуват кандидатите, а от страна на компании най-голямо е търсенето в  сектора на информационните и комуникационните технологии, както финансисти и юристи.

Като постижение тя подчерта, че сдружението ежегодно организира фонд за стипендии, чрез който помага на млади българи с амбицията да учат магистратура в чужбина и с мотивация да се върнат след това в България. „Устойчиво развитие“ и информационни технологии са сферите, за които „Тук-Там" отпускат две от специализираните си стипендии за магистратури.

„Тази година има повече кандидати за стипендия, отколкото други години", отбеляза Димитрова и обясни този факт с финансовата нужда на младите хора да заминат на обучение в чужбина.

Заради пандемията с коронавируса част от обучението е било онлайн. Тя не се нае да прогнозира дали няма да има отказ на студенти да се обучават в Италия, като уточни, че натам се ориентират млади хора с артистичен профил.

Защо Кембридж и Оксфорд привличат българите за обучение и ще се промени ли това през следващата академична година приз октомври? Какво привлича студентите да учат в чужбина? Как помагат дарителските компании за стипендиите?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Смарт час" вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:28 | 10.09.22 г.
fallback