Този, според нас, риторичен въпрос зададохме месец преди международната конференция „Образование и бизнес”.
Отговориха ни 1000 читатели на сайтовете Investor.bg, Bgonair.bg и Dnes.bg, сред които 60% жени. Основната възраст на участниците в анкетата е от 30 до 40 години.
52% от анкетираните отговарят, че подрастващото поколение в България няма добра финансова грамотност.
Категорична, с 87%, е подкрепата за въвеждането на предмет "Финансово образование" в образователните програми в училищата.
Точно половината от нашите читатели смятат, че 7 клас е най-подходящият за въвеждането на финансовото образование.
На въпроса Какви теми/области са полезни да се изучават в предмет „Финансово образование“?, най-много проценти събраха Спестяване и инвестиции и Отношенията с банките и финансовите институции.
Мислите ли, че във висшите училища е необходимо да се изучават допълнителни предмети свързани с финансово образование и не само в специалности с профил – този въпрос въпрос получава категоричен отговор "да" със 74 процента.
От отговорите на участниците в анкетата става ясно, че българинът има бюджет и го спазва, макар и без стриктна отчетност.
62 процента от анкетираните са убедени, че знаят как да защитят потребителските си права.
Специализираните и бизнес медии се оказват водещи източници на информация, когато се взима решение за избор на компания, застаховка, инвестиция, спестяване, пенсионно осигуряване, лизинг и дрugi.
По скалата от „отлични познания” до „не мога да преценя” на въпроса за финансовата грамотност 39 процента определят познанията си като „добри”.