fallback

40% от българските младежи са функционално неграмотни

Децата не разбират смисъла на текста, който четат, и не могат да приложат наученото в реални житейски ситуации

13:07 | 16.04.15 г. 3

40% от българските младежи на възраст между 15 и 16 години са функционално неграмотни. Те не разбират текстовете, които четат, и трудно могат да приложат наученото в реални житейски ситуации. Това коментира пред БНР изпълнителният директор на „Заедно в час“ Евгения Пеева.

За сравнение, в Европа този процент е 20 на сто, а стремежът на европейските чиновници е той да падне до 10% до 2020 година. Ние сме на опашката в Европа, а няма реална визия как ще променим този факт, посочи експертът. За нея образователната система трябва да даде шанс на всяко дете, без значение от произхода и средата му, да посещава училище, което му осигурява шанс да се реализира успешно в икономиката както на България, така и в световен мащаб.

„Образователната система трябва да подготви децата да са адаптивни, да общуват без проблем с различни култури, с хора от различни места, да са много предприемчиви“, смята Пеева.

Организацията, която оглавява, работи с 90 учители и 50 училища в седем региона на страната и на база наблюденията обаче няма оптимизъм по отношение на дискриминацията в образователната система. „Много сериозна дискриминация съществува в нашето училище и в нашите общности спрямо различните“ коментира Пеева.

Тя допълни, че се дискриминират и хора „с различен цвят на кожата“, и говорещи различен език у дома и дори идващи от по-малко населено място. Според нея това отношение в училищата трябва да се промени, защото в противен случай ще има много конфликти в обществото като цяло в следващите години.

„Заедно в час“ е част от инициативата „Образование в България 2030“, която цели подобряването на качеството на образованието. Пеева коментира, че за да се подобри образованието, е нужно да бъде изработена система за оценка на училищата доколко качествено обучава своите ученици. „Днес в България няма такъв инструмент“, поясни Пеева и допълни, че родителите нямат реална представа за качеството на обучението в отделните училища.

Хората трябва да са готови да се учат през целия си живот, независимо от динамиката на обществото, в което живеят, препоръча още експертът.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:32 | 10.09.22 г.
fallback