По разпореждане на министъра на околната среда и водите Асен Личев от днес започва допълнителен площен мониторинг на морските води в района на заседналия кораб Vera Su, който да служи като база за сравнение за последствията върху околната среда при следващи спасителни действия. Това съобщиха от Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Планът за мониторинга е разработен съвместно с експерти от Института по океанология към БАН.
Пунктовете са избрани според отстоянието от кораба, посоката на преобладаващото течение и прогнозираната метеорологична обстановка през следващите 10 дни.
Това ще позволи проследяване на потенциално въздействие върху морската околна среда в случай на попадане на карбамид в морските води при повторно стартиране на дейностите по разтоварване на кораба.
Първото взимане на проби е било днес с кораб на "Гранична полиция". Ще се вземат регулярни водни проби в 7 пункта в района южно и югоизточно от кораба.
Първата проба ще бъде последвана от ежеседмични моделирани изследвания на крайбрежните морски води през целия месец. Ще се измерват показателите pH, соленост, разтворен кислород, наситеност с кислород, азот амониев, азот нитритен и азот нитратен, уточняват още от МСОВ.
Паралелно с допълнителния площен мониторинг министерството продължава всекидневно да следи състоянието на водите в Черно море в непосредствена близост до заседналия кораб.
Междувременно стана ясно, че корабът е укрепен с допълнителни котви, а по информация на Нова телевизия катер на "Гранична полиция" е приближил Vera Su и вероятно скоро моряците ще слязат, за да дадат показания. Все още не е ясно какво точно се случва, тъй като кратерът е бил в близост до кораба 15 минути, след което се е отдалечил.
Към местността „Яйлата” пътуват и плаващи бункери. С тях ще се разтовари втечненият товар от заседналия вече 15 дни кораб.