Най-големият исторически парк в Европа вече се строи на площ от 130 декара край Варна в землището на село Неофит Рилски, съобщава инвеститорът в проекта "Исторически парк" АД. За реализацията на идеята ще бъдат отделени 50 млн. евро.
Паркът ще се изгражда поетапно и ще бъде завършен през 2022 година, коментира изпълнителният директор на дружеството Ивелин Михайлов.
В комплекса ще има няколко селища, които ще разкриват характерните особености на различни периоди. Първото от тях ще е свързано с първата цивилизация и намерените артефакти във варненския халколитен некропол. В него чрез бита и културата ще бъде представена еволюцията на човечеството през периодите на неолита и халколита.
Второто селище ще разкрие особеностите на тракийската култура, ще припомни времето на Орфей и Спартак. Този период обхваща бронзовата и желязната ера и в тази ще има възстановки на тракийски храм на Богинята майка, отделен тракийски тюрзис (дворец), военни помещения и две гробници, като едната от тях ще е със стъклен под, за да могат да се видят погребаните заедно с владетеля коне с колесница.
Третото селище ще е от Римската епоха, представена чрез античен театър, агора (площад) и римска вила с имплувиум (басейн). Посетителите ще имат и възможността да опитат и традиционни специалитети от онова време, сред които медено вино.
Четвъртото селище ще разкрива културата на славяни и прабългари. В селището ще се видят еволюцията на жилищата на прабългарите - от каруцата юрта до големите юрти, които се устройват в Плиска.
Петото селище ще е посветено на Първото българско царство с пищна възстановка на красивата столица Плиска с емблематична крепостна стена, скрипториум, казарми, пазар, царска беседка, ранна православна църква и дворцов комплекс и специално място за създаването на българската азбука.
Посетителите ще имат възможност да пишат върху свитъци от овча кожа на глаголица и кирилица и да отнесат това като сувенир в дома си.
Шестото селище ще бъде изградено по подобие на Царевец и ще показва културата на Второто българско царство. В него ще бъде изградена част от крепостната стена с три типа кули – открита бойна кула, закрита бойна кула и кула-тъмница, зад които се простират дворцов комплекс, царска православна църква и административна сграда.
Обектите ще могат да бъдат разгледани пеша или с атракционно влакче.
В парка са предвидени и две заведения за отдих, езеро с прилежащо парково пространство, зона за интерактивни занимания, включващи конна езда, стрелба с лък, уроци по антична и средновековна фехтовка, както и много други исторически мотивирани занятия.
Ще бъде изграден и детски кът с тематични игри, както и ресторант с традиционна (тракийска, римска, прабългарска, славянска) кухня и етномотиви, две кинозали за 3D/4D късометражни прожекции, пункт за продажба на сувенири и други търговски обекти.