fallback

Черноморският регион генерира 5% от световните туристически приходи

Туризмът е един от двигателите на икономиките на държавите членки на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество

17:33 | 15.06.18 г.

Според последните статистически данни ръстът на туризма в черноморския регион е почти двойно по-висок от световния туристически растеж – с 12% се увеличават приходите от туризъм в черноморския регион, а в световен мащаб повишението е 6,8%. Това означава, че нашите държави са посрещнали 130 млн. туристи, а приходите от туризъм са 66 млрд. долара, т.е. черноморският регион обхваща 5% от общия размер на приходите, генерирани в туризма в световен мащаб.

Това каза Майкъл Христидис, генерален секретар на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС), по време форум на организацията във Варна, който беше част от програмата на българското европредседателство и събра ресорните за туризма министри на страните членки.

Той допълни, цитиран от пресцентъра на Българска стопанска камара (БСК), че туризмът е един от двигателите на икономиките на държавите членки на ОЧИС, което е достатъчна причина да се работи активно за развитието на туристическата индустрия в региона.

Значимостта на Черноморския регион ще се увеличава все повече, тъй като чрез него се постига свързаност на три континента – Европа, Азия и Африка. „За съжаление, липсва стабилност и сигурност в определени части от региона, затова трябва заедно да работим, за да се справим с проблемите“, каза още Христидис. 

По време на дискусията стана ясно още, че държавите членки на ОЧИС планират да създадат общ Черноморски туристически бранд за развитие на вътрешнокруизния туризъм в Черно море.

„България има късмета да е една от малкото страни, през които се пресичат както Черноморският, така и Дунавският регион. Над 330 млн. души живеят в региона на Черно море и над 115 млн. – в Дунавския регион. Това са държави с различно икономическо развитие, които имат добро сътрудничество, но и съответните различия. България е активен участник и в двете многонационални инициативи ОЧИС и Дунавската стратегия“, каза министърът на туризма, цитиран от БСК.

Според Ангелкова без прякото участие и активната роля на бизнеса трудно биха се реализирали всички инициативи и цели, които правителствата на държавите от региона са си поставили. „Основният приоритет на нашето правителство е намаляването на административната тежест. В тази връзка с последните промени в Закона за туризма намалихме с 19 документа различните регистрационни режими, предвидени в закона. В момента работим по електронизацията на административните услуги, така че още повече да улесним бизнеса. Освен това работим по създаването на карта на инвестиционните проекти в областта на туризма“, съобщи Ангелкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:04 | 12.09.22 г.
fallback