Близо половината растителни и животински видове в места, естествено богати на дива природа като Амазонка, Арктика и Галапагос, но и в Европа - в Средиземноморието и в Черноморския басейн, може да изчезнат до края на века, заради изменението на климата.
Дори ако се постигне целта на Парижкото споразумение за ограничаване на повишаването на температурата под 2°C, тези места могат да загубят 25% от видовете си. Това показват данните от ново проучване на Университета в Източна Англия (UEA, Великобритания), Университета Джеймс Кук (Австралия) и WWF, съобщи природозащитната организация.
Публикувано вчера в списание Climatic Change преди инициативата Часът на Земята, проучването изследва въздействието на изменението на климата върху близо 80 хил. растителни и животински видове в 35 от най-разнообразните и естествено богати на диви животни райони в света.
Докладът установява, че 30% от средиземноморските видове като морски костенурки и риба тон са изложени на риск от изчезване, дори ако поддържаме глобалното затопляне до 2°C. А ако не положим усилия за ограничаване на температурите, 50% от видовете ще бъдат заплашени.
Редица видове в Черно море са заплашени, иглолистните гори в България съхнат, комбинацията от масов туризъм и климатични промени в защитените територии с крехък природен баланс ускоряват бързата загуба на биоразнообразие - например Седемте рилски езера са единствените високопланински езера у нас с лош консервационен статус, коментира Веселина Кавръкова, ръководител на WWF България.
WWF кани приятели и поддържници да се присъединят към традиционното отбелязване на Часа на Земята пред Народния театър в София, на 24 март, от 20,30 до 21,30 ч.