С изграждането на новото рибарско пристанище „Карантината” пред варненските рибари се открива реалната възможност да се кооперират и да създадат своя организация на производителите. Нещо, което в повечето крайморски страни от ЕС е направено и помага на сектора. Това заявиха пред в. „Черно море” от рибарското сдружение БГ Фиш.
Негови представители посетиха рибарските общности в Хейстингс и Йистборн, Великобритания, по покана на LIFE платформата в Бристол.
И там, както в България, рибарите излизат с лодките си за не повече от един ден. Разликата е, че целият улов отива в кооперация на производителите. Тя е на рибарското пристанище и разполага с хладилно съоръжение, паркинг и малка борса, където се осъществява директната продажба.
Обикновено финансовата инвестиция не е голяма (може да се получи и по европрограми), но в случая се съкращава времето за продажба. Цялата тази работа се извършва от един-двама души. На практика сдружението ползва определена част от бреговата ивица и контролира дали има нерегламентиран улов в зоната.
Според БГ Фиш редица в европейски морски страни на дребните рибари се плаща, за да събират отпадъци в морето по време на улова.
От сдружението коментират, че обновените вече пристанища по българското черноморско крайбрежие са създали условия за разтоварване, производство на лед, има възможности за съхранение и окачествяване на улова.
Варненското рибарско пристанище „Карантината” ще бъде следващото, което предстои да бъде изградено. С него вече ще има всички предпоставки за организиране на дребните рибари и по този начин да се преодолее сегашната верига на прекупвачите, казват от организацията.