За първи път се предлага въвеждането на временна забрана за улова на бяла мида от 60 дни годишно. В момента тече публичното обсъждане на мярката. Това се налага, за да се ограничи ширещият се незаконен бизнес с този вид, съобщава в. „Черно море”.
Варненски ихтиолози са предложили забраната да е тримесечна в рамките на пиковия размножителен период след поискано становище от агроминистерството, коментира доц. д-р Елица Петрова, директор на Института за рибни ресурси (ИРР).
Заключението е направено повече на базата на информация от съседните черноморски държави и най-вече Турция. По черноморското ни крайбрежие има три вида бяла мида – Chamelea gallina, Mya arenaria и Donax. Институтът е изследвал главно първия вид през 2003 г., а в момента на дневен ред е повече третият, Donax.
От съхраняването на популацията зависи поминъкът на няколко хиляди семейства по Българското Черноморие - рибари и работници в преработвателния сектор, заяви д-р Йордан Господинов, изпълнителен директор на асоциацията БГФИШ, която подкрепи временната забрана за улова.
Искаме целият бизнес с добива и продажбата на бяла мида да излезе напълно на светло, каза още Господинов.
Рибарите очакват регламент за уредите, с които да събират бялата мида.